راه‌اندازی آزمایشی شبکه توزیع محتوا

معاون مرکز ملی فضای مجازی از راه اندازی آزمایشی شبکه توزیع محتوای اینترنتی در استان آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: هم اکنون مجوز فعالیت شرکتی که متقاضی ایجاد این شبکه در کشور بود ارائه و فاز آزمایشی این پروژه آغاز شده است.
علیرضا شاه میرزایی با بیان اینکه مجوز راه اندازی فاز آزمایشی پروژه CDN به یک شرکت متقاضی فعالیت در این زمینه داده شده است، افزود: هم اکنون فاز آزمایشی ایجاد CDN در استان آذربایجان شرقی در حال اجرا است.
شاه میرزایی بهره برداری از اجرای این پروژه را در دیگر نقاط کشور منوط به اجرای موفقیت آمیز فاز آزمایشی عنوان کرد و اظهار داشت: در این زمینه پس از اتمام فاز آزمایشی اطلاع رسانی خواهد شد.
رئیس کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی خاطرنشان کرد: راه اندازی شبکه توزیع محتوا در کشور – CDN – در نحوه و نوع فعالیت‌های شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت و ارائه سرویس این شرکت‌ها تاثیر خواهد داشت و براین اساس هنوز تصمیمی بر تمدید پروانه فعالیت شرکت‌های اینترنت پرسرعت – PAP – گرفته نشده است.
وی با بیان اینکه تمدید مجوز فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت در حیطه اختیارات کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی است، تاکید کرد: کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به هیچ وجه نمی‌تواند بدون مصوبه کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی، در این زمینه چیزی را به شرکت‌های PAP ابلاغ کنند و این موضوع نیز پیش از این به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است.
معاون مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به اینکه ادامه فعالیت PAP با اتمام مجوز فعالیتشان، چگونه خواهد بود، اظهار داشت: هنوز راجع به این موضوع تصمیمی گرفته نشده است؛ چرا که براساس پروانه فعالیت این شرکت‌ها، آنها تا آذرماه امسال برای فعالیت خود زمان دارند؛ لذا هنوز فرصت داریم.
به گزارش مهر، CDN یا شبکه توزیع محتوا، تکنولوژی است که شرکت‌های اینترنتی با آن می‌توانند سرعت بارگذاری و نمایش صفحات وب در سیستم بازدیدکنندگان را افزایش دهند؛ افزایش مقدار پهنای باند، هزینه بسیار پایین سرور و افزایش امنیت سایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی از دیگر مزایای CDN محسوب می‌شود.
شرکت‌های بزرگ اینترنتی برای کنترل ترافیک سایت و سرویس‌های اینترنتی خود از چندین سرور در نقاط مختلف جهان برای ذخیره سازی و توزیع اطلاعات و امکانات خود در سراسر جهان استفاده می‌کنند که این امر باعث می‌شود کاربران مختلف در سراسر جهان در هنگام استفاده از سرویس‌های آنها هیچ گونه تفاوتی را حس نکنند و با بالاترین سرعت ممکن از نزدیک‌ترین سرور استفاده کنند؛ اما در مورد شرکت‌های کوچکتر و کاربران اینترنتی که سایت شخصی خود را روی اینترنت به اشتراک گذاشته‌اند اوضاع این گونه نیست و این سایت‌ها تنها روی یک سرور اطلاعات خود را نگهداری کرده و از آنجا به کاربران و بازدید کنندگان خود در سراسر جهان سرویس می‌دهند که در این راستا تکنولوژی CDN بسیار کارآمد بوده و می‌تواند به تمامی شرکت‌های کوچک و وب مسترهای سایت‌های خصوصی قدرت شرکت‌های بزرگ را دهد.

IMG12421979

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط