راهنمای مدیران، انتخاب یک طراح وب سایت

انتخاب یک طراح وب سایت می تواند بسیار سخت باشد، مخصوصا هنگامی که با پیچیدگی های اینترنت، مرورگرها، بهینه سازی برای موتورهای جست وجو، دسترسی وب، استانداردهای وب و دیگر جزئیات ساخت و طراحی یک وب سایت موفق آشنا نباشید. بیشتر مواقع طراح وب سایت، سابقه خوب و پروپوزال قانع کننده ای از خود ارائه می دهد، اما چطور می توان مطمئن شد که سطح واقعی تجربه آنها چقدر است؟ و آیا انتخاب شما انتخاب درستی خواهد بود یا خیر؟ در این مقاله سعی می کنیم نکاتی را که برای انتخاب طراح وب سایت به صورت کلی باید مدنظر قرار گیرد، بررسی کنیم.

● وب سایت تنها رنگ و لعاب آن نیست

وب سایت ممکن است رنگ های زیبا، بنرهای متحرک، گرافیک های جذاب، موزیک و دیگر جزئیات گرافیکی را برای تحت تاثیر قرار دادن بازدیدکنندگان داشته باشد، هر چند ظاهر خوب یک وب سایت قطعا در موفقیت آن نقش بسیار زیادی ایفا می کند، اما اینکه ظاهر وب سایت مناسب مخاطبین و مطالب ارائه شده آن است و آیا این ظواهر مکان قرارگیری در موتورهای جست وجو را بهبود می بخشد یا خیر حائز اهمیت است. آیا مشتریان بالقوه می توانند وب سایت شما را یافته و در آن به گشت وگذار بپردازند؟ آیا اگر بازدیدکننده وب سایت شما، مسن باشد و یا چشمان ضعیفی داشته باشد، باز هم می تواند خطوط وب سایت شما را خوانده و از خدمات و یا کالاهای شما مطلع شود؟

● بهینه سازی برای موتورهای جست وجو

بهینه سازی وب سایت ها برای قرارگیری در صدر فهرست موتورهای جست وجو تقریباً تبدیل به یک علم مجزا شده است که می تواند در موفقیت وب سایت شما سهم بسزایی ایفا کند. یکی از مواردی که می تواند در قرارگیری وب سایت در صدر فهرست موتورهای جست وجو مهم باشد، رعایت کردن استاندارد های کدنویسی وب سایت است. موتورهای جست وجو به صورت اتوماتیک در اینترنت به دنبال وب سایت ها و قرار دادن اطلاعات آنها در بانک های اطلاعاتی خود هستند. اگر در این حین توسط کدهای نوشته شده در سایت سردرگم شوند، از آنها می گذرند و یا اعتبار سایت را پایین می آورند. موتورهای جست وجو به زیبایی سایت، تصاویر متحرک و یا ظاهر فوق العاده اهمیتی نمی دهند. آنها به طور اتوماتیک تنها متون سایت را می خوانند. موتورهای جست وجو هنگامی که با کدهای جاوا که به درستی در جایگاه مناسب قرار نگرفتند، برخورد می کنند گمراه می شوند. البته این بدان معنی نیست که وب سایت شما نمی تواند زیبا و جذاب باشد، اما باید استانداردهای اصلی طراحی وب سایت در آنها رعایت شود.

● تطابق با مرورگرهای وب

در حال حاضر بیشتر کاربران اینترنت از Internet Explorer برای بازدید وب سایت ها استفاده می کنند. اما این بدان معنی نیست که وب سایت شما تنها باید برای این مرورگر طراحی شود. اینترنت یعنی آزادی و هر کاربری می تواند از هر مرورگری که بدان علاقه دارد استفاده کند. متاسفانه از آنجا که طراحی وب سایتی که در تمام مرورگرها به درستی نمایش داده شود کار ساده ای نیست، بیشتر طراحان وب آن را نادیده می گیرند. اما این مسئله روز به روز از اهمیت بالاتری برخوردار می شود، چرا که کاربران Internet Explorer در حال کاهش و کابران دیگر مرورگرها در حال افزایش هستند. مطمئن شوید که وب سایتی که برای شما طراحی خواهد شد با همه مرورگرهای مطرح از قبیل نگارش های مختلف Internet Expelorer ، FireFox، Opera و … کار کند و دارای ظاهر یکسان در تمام آنها باشد.

● زمان بارگذاری کامل سایت را چک کنید

سرعت نمایش وب سایت در مرورگرها یکی از عوامل مهم در یک وب سایت موفق است. به طور متوسط اگر یک وب سایت بیش از ۱۰ ثانیه برای بارگذاری زمان لازم داشته باشد، برای هر ثانیه اضافه احتمال اینکه برخی از بازدیدکنندگان را از دست بدهید وجود دارد. در طراحی وب سایت باید تمام فاکتورها مانند کم حجم کردن تصاویر، بهینه سازی دسترسی به بانک های اطلاعاتی، کوچک کردن کدهای نوشته شده و … مدنظر قرار گیرد. هر چند این کارها زمان بر است اما نتیجه حاصله تاثیر بسیار زیادی در اعتبار سایت دارد.

● کدهای استاندارد را چک کنید

اطمینان حاصل کنید که طراح وب سایت مورد نظر شما، با استانداردهای وب مانند CSS، HTML ۴، XHTML، RSS آشنا هستند. رعایت کردن این استانداردها نه تنها به نمایش صحیح در تمام مرورگرها کمک خواهد کرد، بلکه می تواند در بالا بردن رتبه وب سایت شما در موتورهای جست وجو کمک کند.

● امنیت وب سایت

رعایت مسائل امنیتی در وب سایت از اهمیتی زیادی برخوردار است، هکرها و کسانی که در زمینه علوم ضدامنیتی شبکه فعالیت می کنند بعضی به دلیل ربودن اطلاعات و اخاذی، بعضی برای تست کردن کارآیی علومی که فراگرفته اند و بعضی حتی برای تفریح سرگرمی، ساعت ها در اینترنت به دنبال وب سایت هایی می گردند که از نظر امنیتی ضعیف و قابل نفوذ باشند. بنابراین تسلط و تجربه طراح وب سایت در مسائل امنیتی و رعایت آنها در طراحی وب سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

● پشتیبانی وب سایت

یک وب سایت بدون پشتیبانی عملاً یک وب سایت غیرفعال و بدون استفاده است، بنابراین در هنگام عقد قرارداد دقت کنید که موارد بخش پشتیبانی به صورت کاملا شفاف و مشخص ذکر شده باشد. از آنجایی که نحوه طراحی، تکنیک های صفحه آرائی، نحوه استفاده از ابزارها، کدنویسی و در اصطلاح دست خط برنامه نویسان با یکدیگر متفاوت است، سعی کنید وظیفه پشتیبانی را به خود طراح و برنامه نویس وب سایت تان محول کنید، چرا که هیچ طراح و برنامه نویسی نمی تواند به خوبی طراح خود وب سایت آن را پشتیبانی کند و تغییرات موردنظرتان را در وب سایت اعمال کند.

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط