حداقل امکانات یک وب سایت

در این مطلب میخواهیم در مورد حداقل امکاناتی که بایستی یک سایت وجود داشته باشد صحبت کنیم. درباره این موضوع در گوگل جستجو کردم ولی متاسفانه با مطلب خاصی مواجه نشدم مطالب هم که در ادامه مینویسم با توجه به دانش و تجربه شخصی من است اگر بی کیفیت است به بزرگی خود آن ببخشید.

۱) لینک به صفحه اصلی
بهتر است در تمام صفحات سایت شما لینک صفحه اصلی سایت وجود داشته باشد تا اگر کاربر در صفحه ای از سایت شما گم شد و یا خواست با سایت شما بیشتر آشنا شود یا دلایل دیگر خیلی راحت بتواند به صفحه اصلی مراجعه کند. البته بیاد داشته باشید ناوبری خوب بهتر از لینک به صفحه اصلی است.

۲)صفحه تماس با ما
بهتر است یک صفحه به نام صفحه تماس با ما ایجاد کنید و اطلاعات تماس خود را اغم از تلفن تماس، ایمیل، آدرس خود را در آن قرار دهید. این نکته را به یاد داشته باشید که هرچه این اطلاعات دقیق تر باشد بازدیدکننده بیشتر و شما اعتماد خواهد کرد.

۳)صفحه درباره ما
وجود یک صفحه درباره ما در سایت شما الزامی نیست اما بهتر است این صفحه را ایجاد کنید و اطلاعاتی در مورد کسب و کار و سایت خود در آن یادداشت کنید.

۴)تبلیغات
صفحه تبلیغات برای این مهم است که اگر کاربری از سایت شما خوشش آمد و خواست محصول یا خدمات خود را در سایت شما تبلیغ کند با هزینه آن و به اطلاعات تماس با مدیر سایت دسترسی پیدا کند.

نکته : بهتر است یک منو ایجاد کنید و آدرس لینک هایی را که تا به حال گفته ایم در آن قرار دهید بطوری که د ر تمامی صفحات سایت قابل رویت باشد.

۵)خبرنامه
خبرنامه از آن جهت اهمیت دارد که اگر کاربر از مطالب و سایت شما خوشش آمد و خواست مطالب سایت را دنبال کند در خبرنامه عضو شود و با هر بار به روز رسانی سایت یک ایمیل دریافت کند که این ایمیل میتواند حاوی مطلب جدید سایت نیز باشد.

۶)مطالب سایت به صورت دسته بندی و مرتب شده

سعی کنید قبل از اینکه نوشتن خود را در سایت شروع کنید دسته ها و زیر دسته های مطالب خود را ایجاد کنید. در این صورت مطالب هم سرجای خودشان قرار میگیرند و همه چیز مرتب است و کاربر برای پیدا کردن مطلب خودش به سراغ دسته مورد نظر میگیرد. دسته هارا هم بهتر است در یک منوی عمودی در بلوک سمت راست یا چپ سایت خود قرار دهید تا در همه صفحات قابل دیدن باشد.

۷)آمار بازدیدکنندگان
مهترین چیز برای یک مدیر سایت این است که بداند آمار بازدید از سایتش چه تعداد است. هرچه این تعداد بیشتر باشد مدیر سایت خوشحالتر میشود، پس در سایت خود از امارگیر استفاده کنید و آمار خود را کنترل کنید. امار هم به گفته یکی از دوستان در گوگل پلاس بهتر است به صورت محرمانه فقط برای مدیر سایت باشد. برای دریافت کد آمارگیر هم میتونید از سایت هایی مثل وبگذر استفاده کنید.

۸)ابزار جستجو
ابزار جستجو هم یکی دیگه از ابزارهایی است که لازم میدونم تو سایت وجود داشته باشه تا کاربر بتونه به مطلب مورد نظرش دستیابی پیدا کنه اما به انتقاد یکی از کاربران تا وقتی که مطالب و محتوا سایت به حدی ک نرسیده که نیاز به جستجو داشته باشه لازم نیست.

۹)ابزار به اشتراک گذاری
اگه چند سال پیش بود بهتتون این پیشنهاد رو نمیدادم اما الان قضیه فرق کرده یکم با قبلنا، الان اشتراک گذاری تو سایت هایی مانند فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر مهم شده چون از نظر گوگل تو سئو مهمه و یکی از دلایلی که باعث بیشتر شدن بازدید سایتتون میشه همین به اشتراک گذاری هاست.

۱۰)عضویت
عضویت هم میتونه از اون دسته اجزایی باشه که بودنش تو سایت لازمه، با عضویت میتونید اطلاعات کاربرتون رو بگیرید و با رضایت اون بهش ایمیل های تبلیغاتی بفرستید.
امیدوارم از این مطلب راضی باشید و اگر کم و کاستی داشت به بزرگی خودتون ببخشید.

نویسنده: وحید وکیلی

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط