چند نکته در افزایش سرعت لود وب سایت ها

زمان لازم برای بارگذاری ( load ) باز شدن صفحات وب از دغدغههای اصلی صاحبان وبسایتها است. در این مقاله با چند روش موثر در ارائه سریع تر صفحات آشنا می شوید.

۱ – استفاده از scriptهای خارجی: اگر می*خواهید از دستورهای script در صفحات مختلف وب سایت خود استفاده می*کنید، بهترین ترفند استفاده از script های خارجی است. این بدان معنی است که دستورات javascript از منابع دیگری لود شود. مثلا: کد: <script type=”text/javascript” src=”yourscript.js“></script> این راه کمک می*کند تا مرورگر script را ذخیره (cache) کند و بارها و بارها آن را بخواند.
۲- کاهش درخواست*های HTTP
فرض کنید لود هر آیتم به*روی وب سایت شما حدود دو دهم ثانیه زمان بگیرد. پس اگر سایت شما بطور همزمان ۱۰ عکس رو لود کند، صرف نظر از این که آیتم ها ، استایل شیت، عکس، یا اسکریب باشند زمانی حدود دو ثانیه طول خواهد شد. بنابراین باید تلاش کنید تا از این درخواست*های HTTP کاسته شود. مثلا در بخش فوتر سایت که سهم عکس زیاد است باید با استفاده از روش*هایی مثل imagemap بخش زیادی از درخواست*های HTTP را کم کنید.
۳- به سایت*های دیگر وابسته نباشید
اگر به سایت*های دیگر وابسته هستید مطمئن باشید که سرعت لود صفحات شما زیاد می*شود. اگر وب سایت شما از مولفه*های مختلفی تشکیل شده که از روی سایت*های دیگر اجرا می*شود حتما سرعت لود صفحات کم خواهد شد چون ممکن است سرورهایی که به آن وابسته*اید، درخواست*های HTTP زیادی داشته باشند.
۴- بهینه*سازی عکس*ها
همیشه از گزینه save for web برای کم کردن حجم عکس*های وب استفاده کنید. این گزینه را می توانید در برنامه*هایی مانند فتوشاپ ببینید.
۵- فاصله اضافی را حذف کنید
منظور از فاصله اضافی در اینجا فاصله*های بلااستفاده ای است که مابین کدهای صفحه وجود دارد. حذف کردن تب*ها و فاصله*های اضافی از کدها یعنی کم کردن بایت*های اضافی که کاربردی ندارند. حتما این کار را انجام دهید و ببیند که چقدر در زمان لود صفحه شما موثر خواهد بود.
۶- استفاده از CSS و بهینه کردن CSS
CSS می تواند مهم*ترین تاثیر را در زمان لود صفحات داشته باشد. مرورگر می*تواند تمامی فرمت*ها و استایل*های صفحات شما را ذخیره کند و بارها و بارها آنها را نخواند. در ضمن مطمئن شوید که CSS ای* تر و تمیز و مرتب دارید. می*توانید از سایت زیر برای مرتب کردن کدهای css وب خود استفاده کنید تا بخش*های شبیه به هم را ادغام، کدهای بی*استفاده را شناسایی و فواصل اضافی از بین کدهای شما را حذف کند. [Only registered and activated users can see links. ]

۷- کدام فرمت عکس استفاده شود؟ شما باید از دو فرمت GIF و PNG برای عکس*های خود استفاده کنید. فرمت GIF بیشتر در مواردی که از رنگ تخت استفاده شده کاربرد دارد مانند لوگوها و دگمه*ها. PNG نیز مانند GIF فرمت ساده*ای است که از تعداد رنگ*های بیشتری پشتیبانی می*کند. JPEG فرمتی است که بیشتر مناسب عکاس*ها و عکس*هایی است که می خواهند رنگ واقعی داشته باشند.
۸- از تگ*های عرض و ارتفاع غافل نشوید
تگ*های عرض و ارتفاع برای عکس*ها بسیار مهم است. این تگ*ها برای مرورگر مشخص می*کند که چه فضایی از صفحه به عکس اختصاص دارد و از ابتدا تا زمان لود کامل فضای کافی برای عکس را کنار می*گذارد و با سرعت بیشتری می*تواند سایر عناصر صفحه را لود کند. بنابراین هرگز از این تگ*گذاری غافل نشوید.
۹- استفاده از Cache
استفاده از Cache هم از مواردی است که می*تواند در لود سریعتر صفحات کمک زیادی بکند.

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط