دامنه های IR. بسته می شوند؟

به گزارش دریچه فناوری اطلاعات باشگاه خبرنگاران؛ براساس این اخبار منتشر شده، قرار بود دامنه اینترنتی آی.آر ایران  ظرف ده روز  مسدود شود و این یعنی تنها چند روز دیگر باقیست. اما بعد از انتشار این اخبار هیچ مرجع رسمی از جمله سازمان آیکان این اقدام را تائید نکرد.
گفته می شود پس از اعلام حکم دادگاهی در کالیفرنیا آمریکا مبنی بر ضبط همه دامنه های اینترنتی ایران با پسوند ˈIRˈ، یک وکیل رژیم صهیونیستی پیگیری های حقوقی برای رفع مالکیت ایران بر دامنه آی آر را در مراکز دادگاهی آمریکا برعهده گرفته است.
2398021_123
علیرضا صالح رییس مرکز ثبت دامنه هایIR پژوهشگاه دانش های بنیادی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این زمینه می گوید: پس از انتشار این خبر پیگیری های لازم را از طریق کارگروه هایی که ایران در آن عضو است در حال انجام است و در صورت صحت موضوع فهرست وکلا را مشخص خواهیم کرد.
وی درعین حال افزود: تا کنون سابقه ای در زمینه قطع دامنه یک کشور از سوی سازمان آیکان اتفاق نیفتاده است اما در صورت صحت این خبر از مراجع حقوقی بین المللی اقدام می شود.
آیکان یکی از سازمان های بین المللی است که مدیریت شبکه جهانی وب یا «www» را برعهده دارد اما تابع قوانین ایالت کالیفرنیا است.
پیشتر یکی از مسوولان آیکان گفته بود: از سال آینده، با هیچ کشوری قرارداد نخواهیم بست و به صورت مستقل فعالیت می کنیم. این درحالی است که برخی گزارش ها بر این موضوع تاکید دارند که به دلیل تابعیت آیکان از قوانین کالیفرنیا دولت آمریکا می تواند رای به ضبط دامنه های اینترنتی ایران دهدکه البته چنین دستوری بی سابقه است و بازتاب بسیاری برای آمریکا خواهد داشت.
صالح با بیان اینکه این حکم که از سوی یک دادگاه محلی صادر شده است همچنین گفت: براساس قوانین بین المللی هر کشور حق استفاده از کد دو حرفی اینترنتی مانند آی. ار ایران را دارد و آیکان تاکنون این حق را از هیچ کشوری سلب نکرده است.

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط