نگاه تهدیدی به اینترنت، بزرگ‌ترین چالش حوزه فناوری اطلاعات است

به گزارش ایتنا علی اکبر جلالی در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: انتظار می رود «محمود واعظی» وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم با توجه به سوابق تحصیلی و کاری خود بتواند این نگاه نادرست را تصحیح و شرایط استفاده بهینه از فناوری اطلاعات را در کشور فراهم کند.

هراس از اینترنت عامل عقب افتادگی کشور در حوزه فناوری اطلاعات است
استاد دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: در طول یک دهه گذشته، همواره یک نوع نگرانی دایمی در بین مسئولان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و مسئولان بخش‌های دیگر در کشور در خصوص استفاده از اینترنت و کاربردهای فناوری اطلاعات وجود داشته و این نگرانی و هراس عامل عقب افتادگی کشور در این حوزه شده است.
وی ابراز امیدواری کرد با آموزش های لازم و ارتقا دانایی مسئولان و مردم شرایط جدیدی بوجود آید که ضمن حفظ امنیت که یکی از ارکان توسعه کشور است، بتوان مانند سایر کشورهای دنیا از این پدیده هزاره سوم به نحو بهتری استفاده کرد.

سرعت اینترنت در ایران یک – بیستم متوسط جهانی است
جلالی با اشاره به مشکل کم بودن پهنای باند اینترنت و عدم دسترسی کاربران اینترنت در ایران به اطلاعات با کیفیت بالا، گفت: جایگاه ایران از نظر دسترسی شهروندان به پهنای باند بالا در بین کشورهای جهان بسیار پایین است.
وی ادامه داد: میانگین سرعت اینترنت خانگی در ایران ۱۲۸ گیگابیت در ثانیه است، در حالی که در دنیا میانگین سرعت اینترنت خانگی ۲۰ برابر ایران است و کاری که در ایران چهار ساعت به طول می‌انجامد، در کشورهایی که با کیفیت بالا به اینترنت دسترسی دارند، نیم ساعت بیشتر طول نمی کشد.

این استاد دانشگاه با بیان این که زمینه برای پیاده‌سازی کاربردهای فناوری اطلاعات در کشور فراهم است اظهار داشت: هزینه‌های زیادی در حوزه زیرساخت توسط دولت و بخش خصوصی صرف شده، اما این زیرساخت‌های ارتباطی که با هزینه‌های گزاف فراهم شده، به بزرگراهی می‌ماند که در آن اتومبیل تردد ندارد.

جلالی مهم‌ترین مزیت حوزه فناوری اطلاعات در کشور را وجود منابع انسانی بسیار قوی و علاقه‌مند به استفاده از فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: از نظر تعداد متخصص و دانش آموخته دانشگاهی که عموما از دانشجویان ممتاز دانشگاه‌ها نیز هستند، در موقعیت مناسبی قرار داریم.

با دولت الکترونیک فاصله زیادی داریم
این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات در ادامه سخنانش اظهار داشت: یکی از مشکلات که در سال‌های گذشته وجود داشته، نبود دولت الکترونیک است. با وجود این که در سال‌های گذشته همواره از تحقق دولت الکترونیک سخن رانده شد و دولت دهم نیز خود را دولت الکترونیک نامید اما در عمل با دولت الکترونیک فاصله زیادی داریم.
جلالی ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم، در راستای تحقق برنامه پنجم توسعه، ارایه خدمات الکترونیک و تحقق دولت الکترونیک را در اولویت‌های کاری خود قرار دهد.

وی افزود: در دنیای کنونی دولت الکترونیک یک ضرورت است، چرا که در شرایط فعلی برای کاهش هزینه‌ها، حل مشکلات ترافیک و آلودگی هوا، راهی جز استقرار دولت الکترونیک نیست و ارایه خدمات دولتی می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد.
وی افزود: در حال حاضر خدمات اندکی به صورت الکترونیک ارائه می‌شود و شهروندان برای دریافت خدمات مجبور به تردد در ادارات دولتی و صرف وقت، هزینه هستند .

شهرهای الکترونیک فراموش شده اند
وی افزود: موضوع شهرهای الکترونیک از سال ۱۳۸۰ ، در کشور و بخصوص در جزیره کیش مطرح شد و با وجود اینکه امروز تمام شهرهای کشور حداقل یک سایت شهر الکترونیک دارند اما در مرحله استفاده و بهره‌برداری اقدام موثری انجام نشده است و شهرهای الکترونیک فراموش شده‌اند.

وی افزود: دولت یازدهم می‌تواند در کنار توسعه دولت الکترونیک، بحث شهرهای الکترونیک را نیز که توسط بخش خصوصی اجرا شده است را پیگیری کند و به مرحله اجرا برساند.

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط