مخترع ماوس رایانه درگذشت

«داگ انگلبارت» مخترع ماوس رایانه در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

 به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «انگلبارت» علاوه بر اختراع ماوس رایانه، توسعه دهنده برنامه واژه پرداز (word processing) و اینترنت نیز محسوب می شود.

200px-Douglas_Engelbart_in_2008

 یکی از مهمترین دستاوردهای علمی این محقق، طراحی و توسعه ماوس رایانه در دهه ۱۹۶۰ میلادی و معرفی این محصول در سال ۱۹۷۰ بود که شامل دو چرخ فلزی پوشش داده شده با یک پوسته چوبی بود.

 این وسیله نخستین بار در سال ۱۹۸۴ میلادی همراه با رایانه جدید مکینتاش اپل بصورت تجاری عرضه شد.

 اختراع ماوس در زمان خود دستاورد زودهنگامی محسوب می شد و «انگلبارت» سود چندانی برای این اختراع کسب نکرد و نتوانست حق امتیاز فروش بیش از یک میلیارد ماوس تا اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی را بدست آورد.

 تحقیقات «انگلبارت» در آزمایشگاه شخصی (Augmentation Research Center) و همکاری با محققان موسسه تحقیقات استنفورد (SRI) همچنین به توسعه شبکه ARPANet کمک کرد.

 شبکه ARPANet بعنوان شبکه تحقیقاتی دولتی به توسعه اینترنت منجر شد.

 بر اساس اعلام موزه تاریخ رایانه در کالیفرنیا، «داگ انگلبارت» روز چهارشنبه سوم جولای (۱۲ تیر) در سن ۸۸ سالگی درگذشته است.

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط