۲۰ نکته برای تبدیل شدن به یک فری لنسر موفق

فری لنسری یک تجربه هیجان انگیز برای مدیریت خود و کسب و کارتان بشمار می رود. با این حال فری لنس بودن نیاز به سخت کوشی ، تعهد کاری ، مهارت های بازاریابی ، خلاقیت ، از خود گذشتگی و زمان فراوان دارد.

بنابر این اگر در حال برنامه ریزی برای تبدیل شدن به یک فری لنس هستید ، پس بهتر است برای موفقیت در کار Freelancer خود تا پایان با ما باشید!

۱- ایجاد طرح کسب و کار

اولین چیزی که باید انجام دهید اینست که یک طرح و یک دید کلی از روند کسب و کار و مراحل بازاریابی برای آن در نظر بگیرید. تمام اطلاعات مورد نیاز را فقط در ذهنتان نگه ندارید ، بلکه آنها را بر روی کاغذ آورده و تجزیه و تحلیل کنید ، چون بسیاری از مسائل شاید در نگاه و فکر اول بسیار ساده به نظر برسند اما چالش ها و مشکلاتی که در حین کار پدید می آید نیز بسیار مهم است. هنگامی که شما یک طرح خوب و کلی از نحوه مدیریت کسب و کار خود داشته باشید نیز می توانید برای کار و شغل خود یک سرمایه گذار یا شریک تجاری دست و پا کنید که مطمئنا تجارت شما را بالاتر می برند.

طرح کسب و کار

۲- برنامه ریزی روزانه

بهترین روش برای ارتقای کسب و کار فری لنسری شما اینست که برنامه ریزی روزانه ، هفتگی یا ماهانه داشته باشید. بهتر است روزانه یک ساعت یا هفته ای چند ساعت را برای برنامه ریزی هفته های آینده خود وقت صرف کنید تا بتوانید بهتر و با دید بازتری به کارهای روزمره و پروژه های در دست خود برسید.

برنامه ریزی روزانه

۳- ایجاد یک آرم و لوگوی چشم نواز

برای به دست آوردن نگاه ها و توجه دیگران نسبت به کارتان نیاز به نام تجاری خوب و یک لوگو یا آرام زیبا که مرتبط با شغلتان است ، دارید. می توانید از روی کارت ویزیت های نمونه یا از درون سایت ها یا هر چیز الهام بخش دیگری ، لوگو مورد نظرتان را پیدا کرده و طراحی کنید. البته اگر هم مهارت کافی برای طراحی آرم و لوگو ندارید که می توانید این کار را با اندکی هزینه به متخصص سپرده و آرم دلخواهتان را دریافت کنید.

طراحی لوگو

۴- یادگیری نه گفتن

اگر فکر می کنید که زمان کافی برای مشتری جدید و قبول سفارشات ندارید ، پس با یک نه گفتن می توان هم مشتری های فعلی را راضی نگه داشت و هم مشتری های جدید را بیهوده معطل نکرد. همیشه به یاد داشته باشید که اگر پروژه مثلا طراحی وب در دست دارید ، هیچگاه پروژه جدیدتری قبول نکنید که مهم ترین بخش کار یک فری لنس در اینست که کیفیت کار بر کمیت ارجحیت دارد. در واقع مشتری بیشتر و قبول پروژه های بیشتر نشان دهنده حرفه ای بودن شما نیست ، بلکه کیفیت کاری شما را پایین آورده و مشتریانتان را ناراضی می کند.

مهارت نه گفتن

۵- داشتن وبلاگ یا سایت

در دنیای اینترنت ، داشتن یک سایت یا وبلاگ می تواند دریچه خوبی برای کسب مشتریان جدید و تازه باشد. ساخت یک وب سایت برای شغل فریلنسری خود می تواند نگاه حرفه ای تری در کارتان ایجاد کند و دروازه ای باشد برای مشتریان جدیدتر. چون مردم روزانه برای پیدا کردن فرد مورد نیازشان و سپردن پروژه های خود به دنبال افرادی در وب می گردند که اگر سایت شما هم در دسترس آنها قرار بگیرد که ممکن است همان پروژه مال شما شود. برای من و بسیاری دیگر ، وردپرس بهترین انتخاب برای راه اندازی یک وب سایت شخی است.

ساخت وبلاگ

۶- بروز رسانی وب سایت

اگر اکنون برای خود یک سایت یا وبلاگ دست و پا کرده اید ، باید مرتبا و با یک نظم خاص آن را بروز رسانی کنید. چون اگر مشتریان و کاربران بالقوه سایتتان ببینند که شما مدت طولانی است که وبلاگتان را بروز نکرده اید که ممکن است یک مشتری خوب را از دست بدهید. بهتر است روزانه یا هفتگی چند ساعت را برای نوشتن مطالب خوب یا راهنمایی ها یا پرسش و پاسخ ها در وب سایت خود بگذرانید که همین منظم بودن می تواند تبعات خوبی برای شما داشته باشد.

بروز رسانی سایت

۷- استفاده از شبکه های اجتماعی

در حال حاضر بسیاری از روابط در شبکه های اجتماعی ساخته می شود. مهم نیست که در چه کشوری زندگی می کنید ، با استفاده از شبکه های اجتماعی می توانید مشتریان بالقوه و حتی همکاران مناسبی برای شغل فری لنسری خود دست و پا کنید که مطمئنا دو شبکه توییتر و فیس بوک از واجبات کار است .

شبکه اجتماعی

۸- ذخیره سازی درآمد

حتی اگر کسب و کار شما اکنون خیلی خوب است ، اما همین وضع می تواند در ماه ها یا سال های آینده بسیار بد پیش برود. یک فری لنسر کلا در معرض تغییرات بسیاری قرار دارد که می توان برای حفظ شغل دائم و گذراندن روزهای بد ، قسمتی از درآمد ماهانه یا سالانه خود را اندوخته کرد که همین ذخیره سازی درآمد می تواند مانند یک سپر در مقابل مشکلات احتمالی از شما و خانواده تان محافظت کند.

پس انداز پول

۹- پاداش به مشتریان ثابت

اگر فکر می کنید که در پروژه های خود از مشتریان ثابت برخوردارید و طرح های دوم و سوم را از سوی یک مشتری دریافت می کنید که می توانید برای حفظ وفاداری او ، یک پاداش یا یک تخفیف مناسب در نظر بگیرید. در اینصورت است که اعتماد او را نسبت به کارتان بیشتر کرده و موجب چرخیدن نام تجاریتان به صورت دهان به دهان خواهید شد که همین موضوع بهترین راه تبلیغات بدون هزینه است.

تخفیف

۱۰- کار در یک زمان منظم

اگر شما تصمیم گرفته اید که مثلا در ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر کار کنید ، پس آن را انجام دهید. اما باید کارهای دیگری که شاید هم مهم باشند را کنار بگذارید مثل چک کردن مداوم ایمیل یا مسنجر ، جواب دادن به تلفن های خصوصی یا دوستانه ، قرار یا بازدید دوستانه ، چت یا چرخیدن در شبکه های اجتماعی یا هر چیز دیگری. ممکن است که همین کارهای خصوصی یا روزمره چندین ساعت شما را تلف کند که مطمئنا نه به کارتان می رسید و نه می توانید پروزه را سر موعد مقرر تحویل کارفرما دهید. بهتر است کارهای خصوصی یا تفریحی خود را بعد از ساعت های کاری انجام دهید.

زمانبندی

۱۱- مرتب کردن امور مالی

امور مالی و توجه به آن به عنوان یک ابزار عالی برای ارتقا کسب و کارتان محسو ب می شود. مهم نیست که کسب و کار شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است ، مهم اینست که در ماه چندین ساعت را برای صدور صورتحساب ها و تنظیم اسناد دریافت ها و پرداخت های خود صرف کنید. با اینکار هم در ذخیره سازی درآمد و هم در مصرف بودجه ماهیانه خود دستتان بازتر می شود.

امورمالی

۱۲- استراحت و تنفس دوباره

بله ، تنفس و استراحت و یا همان مراقبت از خودتان که باید در اولویت کارهایتان باشد. اگر یک فری لنسر هستید و یا یک شغل آزاد دارید مثل نویسندگی ، وبلاگ نویسی ، طراحی وب ، عکاسی یا … باید همیشه سرحال و با بدنی سالم سرکارتان حاضر شوید. به خاطر داشته باشید که گذراندن ساعاتی با خانواده یا دوستان می تواند مسیر کاری شما را دلپذیرتر کرده و به نوعی یک شادابی درونی در شما ایجاد کند. پس همیشه یک سرگرمی مناسب برای خود و در ساعات بیکاری دست و پا کنید و حتی می توانید به خرید رفته یا با دوستان و شرکای کاری خود به رستوران یا کافی شاپ بروید.

استراحت

۱۳- ایجاد یک تابلوی الهام بخش

تمام روزهای کاری هفته شما مطمئنا با خوبی یا راحتی طی نمی شود. بسیاری از مسائل وجود دارد که می تواند مسیر فریلنسری شما را خراب کرده و انرژی کار کردن را از شما بگیرند. اما یک راه حل خوب برای عبور از مشکلات احتمالی و ذخیره انرژی لازم وجود دارد و آن ایجاد یک تابلو الهام بخش از مسائل دوست داشتنی هایتان است. مثلا می توانید یک تکه موکت یا یک تکه تخته بر روی دیوار نصب کنید و عکس فرزندان یا نقاط تفریحی و سرگرمی ، نقل قول ها و عبارات امیدوارکننده ، عکس ها و تصاویر الهام بخش یا … را بر روی آنها نصب کنید. مطمئن باشید با این کار یک شگفتی را در شغلتان ایجاد می کنید که فقط باید یک بار امتحانش کنید.

تابلو

۱۴- فروتن بودن

مطمئنا هیچ کس از بدو تولد یک متخصص یا قهرمان به دنیا نمی آید. شما همیشه باید در کار و شغلتان فروتنی داشته باشید و به کار و مشتریانتان به خوبی گوش دهید. هیچ گاه خود را تافته و جدابافته از دیگران نبینید و همیشه انتقادپذیر باشید و نکات و گوشزدهای کاربران و مشتریان خود را از ته دل پذیرا باشید. نظرات را بشنوید و حرفه ای تر عمل کنید.

فروتن

۱۵- بازخورد کاری

می توانید برای پروژه های کاری خود حتی از دوستان و خانواده تان در مورد آن نظرخواهی کنید. در حین انجام پروژه یا در زمان اتمام می توانید از مشتریان خود و یا از شرکا هم بخواهید که در مورد آن نظر و پیشنهاد بدهند. این کار نه تنها یک فرصت مناسب برای رفع ایرادات به شما می دهد ، بلکه شما را تبدیل به یک فری لنسر موفق خواهد کرد.

فیدبک

۱۶- حمل موبایل ، تبلت یا نوت بوک

به همراه داشتن یک موبایل یا تبلت خوب یا هر نوع وسیله دیجیتالی دیگر مثل نوت بوک معمولی یا حرفه ای می تواند یک ابزار مناسب برای یادداشت برداری شما در حین مسافرت ها یا در اتویوس و ماشین باشد. بسیار اتفاق افتاده است که یک ایده را در بیرون تماشا کرده ایم و به ذهن سپرده ایم ، اما در زوزهای آتی آن را فراموش کرده و از خاطر برده ایم. اما به همراه داشتن یک موبایل یا تبلت می تواند گزینه مناسبی برای یادداشت برداری روزانه شما و ثبت ایده ها باشد.

لپ تاپ

۱۷- ابزارهای ارتباطی

در ابتدای کار فری لنسری خود باید مشخص کنید که می خواهید از چه راه هایی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. مثلا یک وب سایت راه اندازی کرده و از طریق فرم های تماس این امکان را به وجود آورید و یا از طریق مسنجرها ، ایمیل یا تلفن. بهتر است سریع ترین راه و بدون مشکل را برگزینید.

ارتباط

۱۸- قرار دادهای حقوقی

مهم نیست که شما در یک اداره یا در خانه یا شرکت خود فری لنسری می کنید. مهم اینجاست که باید برای شغل و پرژه های خود از یک قرارداد و قوانین و دستورالعمل های محکم که فی مابین شما و مشتریتان بسته می شود ، استفاده کنید. قرارداد بین هر دوطرف می تواند در مواقع ضروری به عنوان یک سند از قبول قوانین حاکم بر کار باشد که بهتر است با توجه به نفع هر دو طرف نوشته و امضا شود.

قرارداد

۱۹- یک فضای حرفه ای

اگر در خانه کار می کنید که حتما باید یک فضای آرام و بدور از شلوغی و سر و صدا برای خود راه اندازی کنید. حتی اگر در شرکت خود هستید و با چند نفر دیگر کار می کنید که می توان با پارتیشن بندی و ایجاد فضایی خلاقانه و آرامش بخش ، محیط کاری خوبی را برای خود و کارمندانتان محیا کنید. هیچ چیز مثل یک فضای تر و تمیز و بدور از آزار و اذیت نمی تواند روی روند کاری تاثیر بگذارد.

محیط کار

۲۰- خلاق باشید

همیشه در کار خود خلاقیت را نیز لحاظ کنید و متفاوت بودن را در ذهن مشتری هایتان ایجاد نمایید. همیشه سعی کنید یک چیز خاص در محصولات و خدمات خود بگنجانید تا مشتریان علاقمند به استفاده از خدمات خاص شما شوند. این خدمات می تواند یک تخفیف عالی یا ارائه یک مهارت خاص نسبت به دیگران باشد.

خلاقیت

سخن آخر

من امیدوارم که این راهنما یک شروع خوب برای استارت کار فری لنسری شما باشد. شغل Freelancer کلا یک دنیای آزاد پر از ایده و خلاقیت است که شما باید خود را در آن پیدا کنید و با سخت کوشی و خلاقیت خود در پروژه های خود کمال موفقیت را به دست آورید. فری لنسری یک فرصت مناسب برای تجربه مسائل جدید است که با تبحر شما می تواند برایتان درآمدزا و پر از روزهای تلخ و شیرین باشد. درست است که در این حیطه تعداد زیادی از رقبا فعالیت دارند ، اما همیشه خلاقیت و تجربه و مهارت مناسب می تواند شما را در بین آنها یک ستاره کند. با این حال به نظر من که همه می توانند یک Freelance موفق باشند. پس در کارتان موفق باشید.

آیا شما هم یک فری لنسر هستید ؟ خیلی خوشحال می شیم تا راز موفق بودن شما را به عنوان یک فری لنس داشته باشیم.

منبع: وب هاب

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط