نکاتی برای بهتر نوشتن یک قرارداد طراحی وب سایت

داشتن یک قرارداد خوب برای تمامی مشاغل طراحی یک امر بسیار مهم است که این موضوع برای حیطه طراحی وب سایت نیز صادق می باشد. قراردادها یک راه مناسب برای اینست که مطمئن شوید که  شما و مشتریانتان بر روی تمام جنبه های یک پروژه به توافق رسیده اید. این روش یکی از راه های محافظت از خود در برابر آسیب های احتمالی و به خصوص پرداخت های مشتریان است.

بعضی از طراحان وب ممکن است از پیش نویس های قرارداد کاری و اینکه یک قرارداد باید شامل چه نکات خاص و حیاتی باشد ، بی اطلاع باشند!

بنابر این امروز ما با شما یک راهنما در مورد چگونگی نوشتن یک قرارداد طراحی وب سایت را مرور می کنیم.

۱- تعیین محدوده کاری

بالاتر از همه مشخصه ها ، تعیین و مشخص کردن محدوده کاری شماست. این نکته به این معناست که شما در قرارداد ذکر می کنید که کارهایی را انجام می دهید که از عهده شما بر می آید و اینکه کلا چه کارهایی را می توانید برای مشتری انجام دهید. آیا وظیفه شما فقط طراحی PSD است یا برنامه نویسی را هم شامل می شود؟ شما دقیقا قرار است چه کاری انجام دهید؟

این مشخصه به عنوان راهنمای کلی شما در کل فرآیند طراحی خواهد بود. این مسئله می تواند شامل ساخت تعداد صفحات ، برنامه ها و اسکریپت ها ، تصاویر گرافیکی و چیزهای دیگر باشد. اعلام موارد مورد نیاز در قرارداد به خوبی موضع کاری را مشخص می کند.

clarify revisions

۲- درج تاریخ های پروژه

در قرارداد شما باید تاریخ های فرآیند طراحی به خوبی ذکر شود. این تاریخ ها می تواند شامل : تاریخ امضای قرارداد ، شروع به کار ، اتمام طراحی ، تصویب طرح نهایی ، بازخورد مشتری ، بررسی نهایی و راه اندازی وب سایت باشد. همه این تاریخ ها باید توسط هر دو طرف به توافق برسند.

۳- تاریخ پرداخت ها

گذشته از تاریخ کار بر روی پروژه طراحی ، شما باید تاریخ دریافتی ها و پرداختی ها از مشتری را در قرارداد نشان دهید. به این ترتیب ، مشتری شما مجاب خواهد شد تا بنا به قرارداد امضا شده به پرداخت های به موقع برسد. این نیز می تواند به شما اطمینان دهد که با توجه به فرآیند و دستاورد شما در طراحی به دریافتی های خود خواهید رسید.

۴- چگونگی پرداخت ها

گذشته از بیان شرایط پرداخت ، شما همچنین باید نشان دهید که قیمت ها و پرداخت ها و دریافت ها از مشتری باید چگونه انجام شود. باید تعیین کنید که دقیقا قیمت بخش به بخش پروژه و شیوه پرداخت ها به شکلی باشد و اینکه پرداختی ها باید به شکل یک جا یا به صورت دوره ای و به صورت اقساط مختلف با اتمام هر قسمت از پروژه به شما پرداخت شود.

مطالعه بیشتر : ” ۲۰ اصول قیمت گذاری پروژه برای فری لنسرها

بعضی از طراحان مایل هستند تا در پایان فرآیند طراحی ، دریافت پول داشته باشند و برخی دیگر مایلند که جلوتر هزینه را دریافت نمایند و مابقی هم با توجه به روند کار به صورت اقساطی کار می کنند.

how pay

۵- کپی رایت

ذکر بند کپی رایت در نوشتن یک قرارداد از واجبات کار است. شما می توانید به مشتری این حق را بدهید که هیچ گاه مثل یا مانند آن پروژه را برای فرد دیگری انجام ندهید و یا مالکیت معنوی پروژه کاملا در دست مشتری باشد. این مورد می تواند شامل مواردی مثل کد منبع ، اسناد و فایل های گرافیکی و طرح کلی و چیزهای دیگر باشد. حتی می توانید ذکر کنید که مشتری نیز کپی رایت طراحی شما را در اختیار فرد دیگری قرار ندهد و ملزم باشد که فقط آن را برای خود استفاده نماید.

دلیل این امر اینست که شما در حین طراحی از جان و خلاقیت خود برای خلق عناصر استفاده می کنید که منحصرا مخصوص شماست و شاید نخواهید که مشتری این انحصار را به هر کسی بدهد. داشتن یک بیانیه روشن در مورد این مسائل می تواند به هر دو طرف برای انجام اختلافات حقوقی کمک نماید.

۶- فسخ قرارداد

شما حین بستن یک قرارداد کاری باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که یک بند را با عنوان لغو قرارداد بگنجایند. شما می توانید معین کنید که در صورت چه اتفاقاتی هم شما و هم مشتری می توانید به لغو قرارداد برسید و با رضایت همدیگر مجاز به این کار باشید. حتی می توانید متذکر شوید که در صورت لغو از سوی شما یا از طرف مشتری چه مقدار ضرر و زیان باید جبران شود.

cancel work

۷- امتیازات

یکی از نکاتی که خود من در حین امضای یک قرارداد طراحی وب به آن اشاره می کنم اینست که به من به عنوان طراح کار امتیازات ویژه داده شود . من از مشتریان اجازه می گیرم که به صورت دلخواه از فرآیند طراحی یا بعد از اتمام طراحی سایت برای تبلیغات کار خود استفاده نمایم و طرح کلی را برای بازخورد دیگر همکارانم در مجموعه آنلاین خود به نمایش بگذارم.

چونکه با طرح این مسئله بعضی از مشتریان نارحت شده و شاید اجازه همچین کاری را به من ندهند و شاید هم اصلا نخواهند که دیگران بفهمند چه کسی طراحی آنها را انجام داده است و این مسئله برایشان مخفی بماند. با این حال بهتر است قبل از اینکار حتما در قرارداد این نکته را نیز ذکر کنید.

۸- اطلاعات محرمانه

این موضوع نیز باید در بند قراردادهای شما گنجانده شود که اطلاعات محرمانه بین شما و مشتری هیچ گاه به بیرون درز پیدا نکند. بسیاری از مشتریان مایل هستند که اطلاعات یک پروژه محرمانه باقی بماند و در صورت فاش شدن هرگونه اطلاعات در مورد طراحی مورد نظر باید چه میزان جریمه و ضرر و زیان به طرفین پرداخت شود.

confidential

۹- ارتباط با مشتری

این مسئله برای بعضی از طراحان حائز اهمیت است که دقیقا مشخص کنند که روابط با مشتریان باید چگونه انجام شود. اینکه طراح به صورت یک فریلنس و ۲۴ ساعته در خدمت مشتری باشد یا اینکه مانند دیگر کارمندان در ساعات مشخصی جوابگو مشتری خود باشد.

مطالعه بیشتر : “ شما جزء کدام دسته از طراحان هستید؟

شما باید برنامه و زمان کاری خود را کاملا برای مشتری مشخص کنید تا احیانا مشتری فکر نکند که شما باید ۲۴ ساعته در خدمت ایشان باشید و حتی نصف شب ها هم دست از سر شما برندارد. ذکر این ساعات و تاریخ و نحوه تماس ها به صورت ایمیل یا تلفن یا چت و غیره می تواند کمک کننده خوبی برای روشن ساختن روند ارتباطات بین طرفین باشد.

۱۰- ضمانت

ذکر بند گارانتی و ضمانت و به نوعی پشتیبانی در اکثر پروژه های وب از واجبات امر است.به طور معمول مانند هر ضمانت دیگری ، طراحی وب نیز گارانتی ۳۰ تا ۹۰ روزه دارد که اگر احیانا بعد از اتمام کار مشکلی برای مشتری در مورد پروژه پیش آید بتواند به طراح رجوع کند.

با اینکار یک نوع حس پشتیبانی خوب را در ذهن مشتری پیاده می کنید و البته این کار هم کاملا باید با مسئولیت پذیری انجام شود و دقیقا طبق قرارداد باید شما نیز ضمانت قطعی به مشتری بدهید که بعد از اتمام کار و دریافت پول حتما مشکلات را رفع و رجوع می کنید.

گرچه در بند ضمانت هم می توانید ذکر کنید که اگر مشکلات پیش آمده از سوی خود کاربر مثل دستکاری در کدها ، تغییر آدرس ها ، ویرایش فایل ها و چیزهای دیگر پیش آمده باشد ، شما در قبال آنها مسئولیتی نخواهید داشت.

۱۱- فورس ماژور

یکی از نکته هایی که به نظر من حتما باید در حین قراردادها به خوبی مشخص شود اینست که مشکلات احتمالی را پیش بینی کرده و راهی برای پیشبرد بهتر کار پیدا کرد. خب طراحان وب هم مانند تمام افراد عادی دیگر حتما در زندگی شخصی و فردی خود دچار مشکلاتی می شوند و حتی ممکن است کامپیوتر طراح بسوزد و یا دچار سیل یا زلزله شود و یا مشکل ضرب العجلی برایش پیش آید که احیانا با این توصیفات نمی تواند سر وقت به اتمام پروژه برسد.

پس چه خوب است که در قرارداد ذکر شود که در صورت به وجود آمدن مشکلات احتمالی ، مشتری باید یک چند وقتی را به شما بیشتر وقت دهد تا بتوانید به درستی و سر وقت کار را به اتمام برسانید و یا اینکه ملزم باشید که ضرر و زیان مشتری را کامل پرداخت کنید.

۱۲- ملاحظات دیگر

آیتم ها و موارد دیگری وجود دارد که ممکن است مایل باشید تا در قرارداد فی مابین خود ذکر کنید که چگونگی رفتار شما با مشتری و بالعکس را نمایان می کند. می توانید موارد دیگری که ممکن است موجب اختلافات و درگیری های احتمالی شود را نیز نشان دهید.

این درگیری ها ممکن است بر روی پرداختی ها یا زمان کاریا سهل انگاری ها از هر دو طرف به وجود آید که اگر به صورت صریح و روشن در بندهای کوتاه به آنها اشاراتی شود ، ممکن است روند دادخواهی سریعتر و بهتر پیش رود.

به غیر از مواردی که در بالا گفته شد ، خب مسلما باید در آخر قرارداد امضای هر دو طرف معامله قرار گیرد. همچنین می توان برای محکم کاری از یک یا دو فرد دیگر و حتی یک وکیل درخواست کرد که به عنوان شاهد در پایین قرارداد امضایی را قرار دهند که با این اوصاف رضایت هر دو طرف را در پی خواهد داشت.

اگر فکر می کنید که نکته ای از دست ما در رفته است ، شما می توانید از طریق بخش نظرات به ما اعلام کنید.

منبع: وب هاب

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط