آناتومی رنگ آبی در طراحی وب سایت

همه ما در دریایی از رنگ ها غوطه ور هستیم و به نوعی در هر طرح و مفهومی در پیرامون خود طیف رنگ ها را مشاهده می کنیم و اما چه چیزی موجب متمایز شدن رنگ ها نسبت به هم می شوند ؟

آبی رنگ مورد علاقه بسیاری از افراد مختلف است و رنگی است که در آسمان ها ، اقیانوس ها و دریاها به شکلی زیبا دیده می شود و حتی رنگ آبی در طبیعت نیز بسیار زیاد است. استفاده از رنگ آبی به عنوان یک عنصر طراحی برای نشان دادن احساساتی مانند آرامش ، امنیت ، قدرت و ایمان و حتی برعکس برای غم ، سرما نیز استفاده می شود.

برای درک بهتر و استفاده از رنگ آبی در طراحی وب سایت ، پیشنهاد می کنم اینفوگرافیک  زیر را مشاهده کنید که از مداد ها گرفته تا تصاویر قابل کلیک شدن هستند.

color of blue

به خاطر طیف های مختلف رنگ آبی ، هر رنگ نسبت به دیگری معانی مختلفی را تداعی می کند و ما در اینجا نگاهی به همین قضیه خواهیم داشت . پس با ما باشید :

چرا رنگ آبی ؟

یکی از رایج ترین رنگ های انتخابی و مورد علاقه بسیاری از مردم ، رنگ آبی است که توسط دو جنسیت زن و مرد و در تمام سنین مورد پسند واقع می شود و به طور سنتی این رنگ در بین مردان رایج تر و بسیار قوی تر است و شاید به خاطر اثر آرامش بخش آن توسط هر دو جنس نر و ماده پذیرفته می شود.

آبی بیانگر مفهوم های ظریفی از اعتماد به نفس و آرامش است و بدون اینکه بیش از حد جدی یا حزن انگیز و یا محرک باشد ، جنبه روان کردن و تمدد اعصاب دارد و اگر توجه کرده باشید ، لباس پلیس ها نیز به رنگ آبی تیره است.

همان طور که گفته شد ، رنگ آبی بیشتر در بین مردان رواج دارد و می توان در وب سایت های پزشکی ، نظافت  ، هواشناسی ، شیلات و خودرو مورد استفاده قرار داد و این موضوع بیشتر جالب می شود که بر اساس تحقیقات بیش از نیمی از جمعیت جهان رنگ آبی مورد علاقه شان است.

blue

آبی رنگ

به طور جالبی ، رنگ آبی می تواند برای افراد مختلف معانی گسترده ای را داشته باشد و در افرادی موجب آرامش ، ایمان است و در برخی دیگر بالعکس موجب سردی ، افسردگی و حتی بی ثباتی می باشد. البته در طراحی همیشه برای به دل نشستن این رنگ در دل کاربران آن را به نسبت رنگ عناصر دیگر مثل متن ها و تصاویر تعیین می کنند.

رنگ آبی یکی از طیف رنگ های محبوب در بین طراحان و استفاده شده در پس زمینه بسیاری از وب سایت ها می باشد و به عنوان یک رنگ مورد پسند در هر دو جنس زن و مرد محبوب است و بیشتر هم از طیف رنگ آبی در وب سایت های شرکتی و تجاری و خدماتی و البته در آرم و لوگو نیز استفاده می شود.

همچنین گفتیم که رنگ آبی می تواند تاثیر مستقیمی از لحاظ جسمی و فکری و احساسی روی افراد داشته باشد و در بسیاری از افراد یک رنگ آرامش بخش و متین و بدور از هرگونه آزاردهندگی بوده و اغلب هم برای رنگ اتاق خواب بچه ها نیز استفاده می شود.

هنگامی که می خواهید به کاربران و در طرح خود یک نوع حس آرامش و تمدد اعصاب و دوری از هرج و مرج را بدهید ، رنگ آبی بهترین ابزار برای اینکار بوده و می توان از آن به عنوان وسیله ای برای ارتباط بهتر و تشویق افراد به تفکر بیشتر و ایجاد ارتباط عاطفی با آنها استفاده کرد.

آبی روشن : فکر می کنم که آبی روشن را می توان در آسمان و آب جستجو کرد و البته جالبترین رنگ آبی زمان فصل بهار است و زمانی که آسمان شروع به بارش باران می کند و همین آبی روشن آسمان موجب آرامش روحی در تمام افراد می شود و آبی روشن نمادی از آرامش ، نرمی ، شفا و سلامتی است.

feedstitch

آبی تیره : شاید آبی تیره مثالی برای قدرت ، دانش ، وحدت و صداقت ، تخصص و مردانگی باشد و باز هم بهترین مثال برای رنگ آبی تیره ، آسمان ابری قبل از بارش باران است و غرش و رعد و برقی که به همراه آبی تیره همراه می شود به نوعی حس قدرت را تداعی می کند.

huddle

آبی مایل به ارغوانی روشن : ابن رنگ یک نوع رنگ سلطنتی است و نماد ثروت و در بیشتر موارد تخصص ، اعتبار ، دانش ، قدرت ، قانون ، نظم و اطمینان خاطر است و بیشتر در وب سایت های بانکی این رنگ کاربرد دارد.

lesarts

فیروزه ای : استفاده از رنگ فیروزه ای نشانی برای قدرت ، سلامتی و اعتماد به نفس است و در وب سایت های جوان پسند بیشتر کاربر دارد.

squaredeye1

چرخ رنگ ها

آبی یکی از سه رنگ اصلی در دایره رنگ ها است و دو رنگ دیگر ، زرد و قرمز هستند. با استفاده از رنگ های اصلی و ترکیب آنها با رنگ های دیگر ، می توان چرخ رنگی مثل رنگین کمان و طیفی بیشماری از رنگ ها را به دست آورد. گرچه در دایره رنگ ها ، ۱۲ رنگ از بین همه رنگها به عنوان رایج ترین در طراحی ها استفاده می شود.

شما می توانید از بین دایره رنگ ها برای ایجاد طرحی زیبا و متفاوت در کنار رنگ آبی از رنگ های دیگری مثل سبز ، بنفش ، نارنجی استفاده کنید.

neutron

524concepts

آبی برای شرکت های بزرگ

رنگ آبی توسط بسیاری از شرکت های بزرگ در جهان به صورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرد مثل فورد ، پپسی و دیگر شرکت ها و البته تعداد شرکت هایی که از رنگ آبی در لوگو خود استفاده کنند ، اندک است. در بسیاری تیم های ورزشی مثل فوتبال چمنی ، بیس بال یا راگبی می توان به خوبی استفاده شدن از رنگ آبی برای نمایش قدرت و اقتدار را مشاهده نمود.

pepsi

chase

giants

انجام خوب و مناسب آن

با گشت و گذار در وب می توان وب سایت های زیادی را که از رنگ آبی در پس زمینه یا لوگو یا نام تجاری خود استفاده کرده اند ، مشاهده کرد که با چه شیوه های جالبی از طیف رنگ آبی استفاده کرده اند.

ترکیب آبی ها : ترکیب رنگ های آبی در کنار یکدیگر می تواند یک ابزار مناسب و یک کار عالی برای ایجاد طرحی متفاوت و قالبی متشکل از طیف رنگ آبی باشد.

joepayton

رنگی از طبیعت : در تصویر مشاهده می کنید که طراح برای هماهنگی با تصویر از رنگ آبی روشن مثل آسمان در پس زمینه خود استفاده کرده است.

onepause

ایجاد احساس : در تصویر فوق مشاهده می کنید که وب سایت شرکت مربوطه برای نمایش دادن موضوع خود از رنگ آبی تیره برای ایجاد احساس رنگ دریا استفاده کرده است.

blacksea

نمونه هایی از وب سایت های آبی رنگ

reichweite

icebrrg

esorganizers

bestelectricalfactors

9flavors

webdesign

yaronschoen

sman96

koormann

titkostelapo

نتیجه :

آبی می تواند نماینده بسیاری از چیزهایی باشد که می خواهید برای افراد و کاربران یک وب سایت نمایش دهید ، اما با این حال شما نیاز دارید که به صورتی درست و به جا و با توجه به عناصر دیگر موجود در صفحه به انتخاب رنگ آبی بپردازید.

نویسنده: سامان

منبع: وب هاب

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط