اینترنت مرغوب با پارتی در ایران!

علی شمیرانی – گویی بعد از اینترنت ملی، اینترنت پاک و اینترنت حلال حالا باید منتظر نوع جدیدی از اینترنت با عنوان “اینترنت مرغوب” هم در کشور باشیم.
چندی پیش در گزارش یکی از روزنامه‌ها آمده بود که با اینترنت برخی از شرکت‌های اینترنتی می‌توان کارهایی کرد که با اینترنت بعضی شرکت‌ها امکان‌پذیر نیست. از این موضوع گذشت تا صدای تعدادی از مدیران شرکت‌های اینترنتی نیز بلند شد و از نوعی تبعیض در ارایه اینترنت خبر دادند.
به این ترتیب در حالیکه هنوز کاربران اینترنت نیم‌بند کشور با معضلات کندی سرعت و کم‌فروشی مواجه‌اند،‌ مشکل «اینترنت مرغوب» هم به این وضعیت اضافه شده است که ظاهرا با اهرم پارتی بازی در اختیار برخی شرکت‌ها قرار می‌گیرد! مدیران شرکت‌های معترض که به واسطه نگرانی از قطع خدمات خود حاضر به افشای نام خود نشده‌اند، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر گفته‌اند «شرکت ارتباطات زیرساخت در تامین پهنای باند اینترنت تبعیض قایل می‌شود و محدودیت‌ها را یکسان اعمال نمی‌کند.»
به عبارت دیگر امکان بازکردن سرویس‌هایی مانند گوگل، یاهو، جی میل، وایبر، اسکایپ، اوو، ‌هات‌میل، یاهومسنجر و جی‌تاک برای برخی کاربران (شرکت‌های اینترنتی) میسر نیست که البته این مشکل گاهی در دسترسی به برخی سایت‌های خبری داخلی نیز دیده می‌شود.
اگرچه شاکی و متهم این جریان جدید روشن است اما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان قاضی عرصه اینترنت کشور هنوز واکنشی به این موضوع نداشته است. شرکت‌های اینترنتی از این موضوع گلایه داشته و می‌گویند: باید شنونده شکایات مردم از خود باشند و البته که انتظار ریزش مشترکان آنها در آینده نه چندان دور نیز می‌رود.با این اوصاف دیری نمی‌پاید که کاربران اینترنت هم ارایه‌دهندگان اینترنت مرغوب را شناسایی کرده و از ایشان خدمات می‌گیرند و به این ترتیب زمینه جدیدی برای نارضایتی کاربران و حذف برخی شرکت‌های اینترنتی در کشور فراهم خواهد شد.
مورد اخیر از جمله مواردی است که از سوژه‌های وطنی به شمار می‌رود و فقط در ایران یافت می‌شود! همان‌گونه که قبلا نیز گفته شد، اگر وزیر محترم ارتباطات نیز در طول مسوولیت خود تنها نسبت به ساماندهی اینترنت کشور اقدام کنند،‌ خاطره‌ای شیرین از خود در اذهان باقی خواهد گذاشت.
منبع: فناوران اطلاعات

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط