آینده طراحی وب در ۲۰۱۳

 

با پایان سال ۲۰۱۲ میلادی و آغاز سال ۲۰۱۳ نوبت آن رسیده است تا نگاهی به گرایش های برنامه نویسان و طراحان وب سایت ها در سالی که گذشت داشته باشیم. دنیای وب در سال ۲۰۱۲ شاهد تغییرات گسترده ای در نحوه طراحی وب سایت ها بود که از مهمترین آنها می توان طراحی Responsive را نام برد. در این مقاله ۹ پیش بینی در مورد آینده طراحی وب سایت ها در سال ۲۰۱۳ بررسی شده است. با مجله فناوری فناپ در ادامه همراه باشید.

————————————————————————————————————–

۱- افزایش طراحی‌های واکنش گرا (Responsive) 1

در این مدل طراحی عناصر وب سایت به صورتی قرار می گیرند که به نسبت تغییر ابعاد صفحه نمایش دستگاه، اندازه عناصر نیز تغییر می کند و یا حتی بعضی از آنها حذف می شوند. به طور مثال اندازه عناصر و نحوه نمایش آنها در دستگاه های مختلف همانند کامپیوترهای شخصی، تبلت ها و تلفن های هوشمند تغییر می کند. رشد استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت ها برای وب گردی از مهمترین دلایل گرایش برنامه نویسان به این مدل طراحی می باشد.

جای تعجب نیست که طراحی Responsive همچنان در مدل فعلی ادامه پیدا کند. اما در سال ۲۰۱۳ باید منتظر این باشیم که متدولوژی پشت این گونه طراحی تغییر کند. به عنوان مثال در آغاز سال ۲۰۱۲ ایده این طرح این بود که از یک سری Break Point برای هر مدل دستگاه استفاده شود، اما با ورود نسخه مینی از آیپد، این ایده به چالش کشیده شد و تغییر کرد.

به گزارش مجله فناوری اطلاعات فناپ، پیش بینی می شود که وب سایت‌های بیشتری از این مدل طراحی استفاده خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که وب سایت آنها بر روی طیف گسترده ای از دستگاه ها به خوبی نمایش داده می‌شود. ایده توجه نکردن به اندازه صفحه نمایش دستگاه ها کمک می کند که به طراحی Responsive بهتری دست پیدا کنیم. بنابراین در ۲۰۱۳ شاهد خواهیم بود که وب سایت های بیشتری از BreakPoint ها برای طراحی خود استفاده خواهند کرد.

۲- تایپوگرافی در وسط صحنه خواهد بود

طراحان وب و توسعه دهندگان همیشه تمرکز خود را بر روی کاهش حجم عناصری همچون تصاویر و جاوا اسکریپت ها می گذارند تا وب سایت سبک تری داشته باشند. همانطور که در چند سال گذشته اولین پیشرفت های وب در زمینه های نمایشی به وجود آمد، استفاده از این ترکیب ها طراحان را مجبور می کرد تا از تصاویر بیشتری در طراحی خود استفاده کنند. اما طراحان باید بدانند که امکانات خوبی برای زیباتر کردن وب سایت ها موجود می باشد. یکی از این امکانات استفاده از @font-face در CSS می باشد که طراح را قادر می سازد تا متون مختلف را با فونت های مختلفی که بر روی سرور ذخیره شده اند، نمایش دهند. حجم این فونت ها به نسبت باقی تصاویر و افکت های جاوا اسکریپت سبک تر هستند. قبلا این کار امکان پذیر نبود و طراح باید از فونت های استاندارد استفاده می کرد که ظاهر جالبی نداشتند، اما با این ویژگی جدید می توان هر فونتی را برای نوشته ها انتخاب کرد.

استفاده از تایپوگرافی در طراحی Responsive به نسبت استفاده از Layout های پیچیده که از تصاویر مختلف و جاوا اسکریپت استفاده می کنند، بسیار ساده تر می باشد.

۳- خداحافظ فلش!

جای تعجب نیست که استفاده از فایل های فلش در وب سایت ها در سال ۲۰۱۲ پایان یابد و دیگر شاهد آن ها نباشیم. استفاده از فلش روزهای پایانی خود را سپری می کند و بسیار آشکار است که فلش تنها بر روی یک پای خود ایستاده است. استفاده از فلش برای SEO وب سایت بسیار بد است و موتورهای جستجو آن را به عنوان نمره منفی حساب می کنند، بسیاری از تلفن های هوشمند از آن پشتیبانی نمی کنند (مثلا محصولات اپل) و به روز رسانی های آن بسیار سخت است و باعث Crash کردن مرورگرها می شود. علاوه بر این تکنولوژی های جایگزین بسیار خوبی برای آن مثل HTML5 و CSS3 آمده اند.

پیش بینی این است که در سال ۲۰۱۳ شاهد پایان فلش خواهیم بود و طراحان و توسعه دهندگان کمتری به سمت استفاده از آن خواهند رفت.

۴- تاثیر بیشتر با تصاویر بزرگتر

این پیش بینی دقیقا در مقابل پیش بینی قبلی در مورد استفاده از تایپوگرافی قرار خواهد گرفت. در پیش بینی قبلی گفتیم که استفاده از تایپوگرافی به خاطر حجم کمتر بیشتر خواهد شد، اما بسیاری از وب سایت ها از این قاعده پیروی نخواهند کرد. آنها تمایل دارند تا از تصاویری با حجم زیاد برای رساندن مفهوم خود استفاده کنند و اعتقاد دارند که این روش تاثیر بیش تری بر روی مخاطب خواهد داشت.

در این لینک و این لینک می توانید لیستی از اینگونه وب سایت ها را ببینید که با استفاده ار تصاویری با کیفیت و حجم بالا سعی در تحت تاثیر قرار دادن مخاطب خود دارند. فکر نمی کنم که روند استفاده از این ترفند کاهش پیدا کند. این صحیح است که تصاویر بزرگ می توانند تاثیر بیشتری داشته باشند، و شرکت ها هم می دانند. بنابراین پیش بینی می کنیم که این روند حداقل تا نیمه سال ۲۰۱۳ رشد خواهد داشت.

۵- فضای سفید بیش تری به من بده!

در انتهای سال ۲۰۱۲ وب سایت ها در طراحی خود از فضای سفید بیش تری استفاده کردند. پیش بینی می کنیم که این روند همچنان در سال ۲۰۱۳ ادامه پیدا کند. طراحی وب Responsive و زیبایی استفاده از فضای خالی (که MySpace از وب سایت های پیشرو در این زمینه می باشد) هر دو از فاکتورها موجود هستند. استفاده از این فضاهای خالی باعث می شود تا وب سایت شما حرفه ای تر به نظر برسد.

۶- اشتراک گذاری بیشتر در شبکه های اجتماعی

اگر نگاهی دقیق تر به وب سایت های قدیمی و یا جدید بیندازید، حتی وب سایت های خبری هم دارای گزینه هایی برای اشتراک گذاری اطلاعات در شبکه های اجتماعی هستند. پیش بینی من این است که وب سایت ها در سال ۲۰۱۳ پیوند بیشتری با شبکه هاب اجتماعی خواهند داشت و این روند به طور گسترده ای افزایش خواهد یافت.

۷- رنگ های Calmer دوباره استفاده خواهند شد.

گرایش به رنگ ها بیشتر از هر چیز دیگری در حال تغییر هستند. اما مثل اینکه استفاده از زمینه هایی با رنگ آرام در وب سایت های جدید شدت یافته است و حتی در طراحی نسخه جدید رابط کاربری PayPal نیز مشهود است. رنگ سال ۲۰۱۳ به انتخاب موسسه Pantone’s را نیز می توانید در این صفحه مشاهده کنید.

پیش بینی اینکه چه رنگ هایی ممکن است برای طراحی وب سایت ها در سال ۲۰۱۳ استفاده شود، بسیار سخت است. در هر صورت رنگ های روشن شانس بیشتری برای استفاده در طراحی های جدید وب سایت ها و اپلیکیشن های تلفن های همراه خواهند داشت. البته استفاده از رنگهایی همچون ترکیبات سفید، طوسی و طیف های مختلف مشکی دور از انتظار نخواهد بود.

۸- اپلیکیشن های تلفن های هوشمند جایگزین نسخه های تحت وب خواهند شد

گرایش به کار کردن وب سایت ها بر روی تمام دستگاه ها از جمله تلفن های همراه روز به روز بیش تر می شود. اما در این میدان نبرد به نظر می رسد که وب سایت های معروف با ارائه اپلیکیشن اختصاصی خود برای تلفن های هوشمند بهتر عمل کرده اند. توییتر، فیسبوک، Pinterset و … نمونه های مناسبی هستند که اپلیکیشن تلفن همراه آنها توانسته است تا تجربه بهتری نسبت به نسخه تحت وب آنان به کاربران منتقل کند.

در سال ۲۰۱۳ حرکت از نسخه تحت وب به سمت اپلیکیشن های اختصاصی برای تلفن همراه توسط وب سایت ها گسترش خواهد داشت و هر روز افراد بیشتری به سمت اپلیکیشن های اختصاصی خواهند رفت. برای مقایسه کافی است که با تلفن همراه خود یک بار از نسخه تحت وب فیسبوک استفاده کنید و تجربه خود را با تجربه اپلیکیشن فیسبوک مقایسه کنید.

۹- محتوای وب سایت ها همچنان پادشاهی خواهند کرد!

محتوای وب سایت‌ها همچنان به سلطنت خود در سال ۲۰۱۳ ادامه خواهند داد. وب سایت ها بدون محتوا حیات نخواهند داشت. چیزی که وب سایت‌ها را در بالای لیست رسانه ها نگه می دارد، نیاز روز افزون به دسترسی به اطلاعات در هر زمان و مکان است، که ما نیز تمام تلاش خود را جهت برآورده کردن این نیاز در مجله فناوری اطلاعات فناپ به کار گرفته ایم. محتویات وب سایت ها همچنان در رتبه ۱ گرایش وب سایت ها در سال ۲۰۱۳ خواهد بود و پس از آن طراحی Responsive قرار خواهد گرفت.

همراه با اینکه “محتوا” در صدر نیازها قرار خواهد گرفت، وب سایت ها تمرکز بیشتری برای تولید محتوای با کیفیت خواهند داشت. انتشار و اشتراک اطلاعات نیز به این روند کمک خواهند کرد و همزمان طراحی Responsive کمک می کند تا داده ها در هر زمانی و با هر دستگاه هوشمندی به خوانندگان تحویل داده شود. در نهایت باید بدانید که خانواده طراحی Responsive، رسانه های اجتماعی و محتوا در صدر گرایشات طراحی و تولید وب سایت ها در سال ۲۰۱۳ خواهد بود.

مطالبی که خواندید مربوط به آینده وب در سال ۲۰۱۳ بود. نظر شما در مورد آینده وب پارسی در سال ۱۳۹۲ چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید…

۱۰- طراحی های واکنش گرا (Responsive): نوعی رویکرد در طراحی یک وب سایت که در آن سایت با لایه هایی انعطاف پذیر طراحی می شود و سایت می تواند با تشخیص Device که کاربر از آن استفاده کرده است، بهترین وضعیت برای پاسخ گویی به صفحات نمایش را به صورت اتوماتیک انتخاب نماید . طراحی وب سایت به صورت واکنش گرا باعث می¬شود تا وب سایت تقریبا در تمامی دستگاه ها با اندازه صفحات متفاوت و مرورگرهای متفاوت قابل استفاده باشد .

 

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط