۱۰ ایده برای طراحی وب سایت های منحصر به فرد

 

۱. طراحی را از صفحه سفید شروع کنید

اگر طراحی خود را بر روی یک کار نیمه تمام از سایر طراحان و یا کاری که قبلا آن را انجام داده اید شروع کنید به طور چشمگیری در زمان صرفه جویی خواهید کرد .
بااستفاده از دوباره کاری بر روی طرح های قبلی میتوانید ایده های قبلی و جدید را با هم ترکیب کنید و در مدت زمان کمی  طرح زیبایی را از خود بجا گذارید .

بر روی یک صفحه جدید با یک پس زمینه ساده و سفید شروع به کار کنید .این صفحه سفید در فوتوشاپ و یا سایر ادیتور های گرافیکی اساس کار همه طراحان چیره دست است .
کم کم شروع کنید و هدر را طراحی کنید و به سایر قسمت ها برسید .

 اگر بخواهیم از جزییات شروع کنیم کاری غیر معمول انجام داده ایم، زیرا برای یک طراحی خوب باید اول طرح اصلی را پیاده و بعد از آن یک به یک به جزییات رسیدگی کنیم .

همینطور که ادامه می دهید با خلق ایده هایی جدید و زیبا میتوانید به تنوع و زیبایی کار خود بیفزایید . این تنوع را در تمام نقاط سایت بکار گیرید تا طرحی موفق ارائه دهید .


۲. از طرح های از پیش آماده استفاده نکنید

سیستم های شبکه بندی  نظیر سیستم شبکه ای ۹۶۰ ابزار های بسیار مناسبی برای طراحی محتوای سایت است .
با استفاده از این سیستم ها میتوانید به کارایی خود بیفزایید و به روند بهبود کیفیت محتوای خود ادامه دهید .

برای برخی از پروژه ها مهمترین چیز سازگاری با مرورگر های متفاوت است تا مخاطبین بتوانند به بهترین نحو از سایت شما دیدن کنند این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که سایت شما مخاطبان زیادی داشته باشند .

برای اینکه بتوانید طرح مناسب و در دسترسی داشته باشید باید سعی کنید سایت خود را در یک بسته ۹۶۰ پیکسلی طراحی کنید تا در دسترس عموم باشد .
بجای اینکه تنها از آموزه های کنونی خود استفاده کنید می توانید با استفاده از تکنولوژی های جدید شبیه html5 و css3به بهبود کیفیت کار خود بیفزایید .


۳. از CMS استفاده نکنید

CMS ها همچون سیستم های شبکه ای برای طراحی  و طرح بندی  مورد استفاده قرار می گیرند و موجب انعطاف پذیری و کیفیت فراوانی در کار می شوند .
با استفاده از سی ام اس ها و سیستم های شبکه ای استاندارد ها در حد قابل قبولی حفظ می شوند .

CMS هایی همچون WordPress, Expression Engine, و  Drupal از قدرت فراوانی بهره مندند، اما هنوز هم محدودت هایی برای طراحان ایجاد می کنند که بخاطر همین محدودیت ها ممکن است روند طراحی شمارا با محدودیت مواجه کند و نتیجه دلخواه شما را ارائه ندهد، بنابر این توصیه می کنیم در عین حال هرگز از CMS ها استفاده نکنید .

نکته بعدی این است که  این کار مناسبی نیست که طرح را از مشتری های قبلی بکلی بگیریم و با پیاده سازی آنها طرح بعدی را رقم بزنیم؛
یعنی اگر استفاده از طرح های قبلی بدون خلاقیت و ابتکار برای طرح های بغدی استفاده شود اصلا مناسب نیست.

میتوان تا ۹۹ درصد از زمان طراحی را بدین نحو کاهش داد که خود مشتری طرحی را از ابتدا مشخص کند و شما بر روی آن کار کنید.
اگر بر روی پروژه ای کار میکنید که خلاقیت زیادی دارد یا برای تفریح طراحی می کنید می توانید طرح و خلاقیت خود رابا استفاده از ابزارهایی همچون CSS3 گسترش دهید.
با این کار می توانید از خلاقیت زیادی بهره مند شوید و تکرار را از طرح های خود حذف کنید و طرحی واقعا منحصر بفرد تولید کنید.


۴ . از طرح های آنلاین اجتناب کنید

برای اینکه بخواهیم طرحی کاملا خلاقانه و ابتکاری از خود ارائه دهیم باید از تقلید کاری طراحانی که پیش از ما کار را انجام داده اند اجتناب کنیم .
این بدین معنی است که نباید طرح خود را از طراحی ها و گالری های سایرین شروع کنیم ، گالری های آنلاین و سایت های ارائه دهنده حاوی تصاویر الهام بخشی است که میتواند در طراحی شما تاثیر مثبت داشته باشد، اما استفاده بیش از حد از اینگونه بستر ها برای کار تولیدی و خلاقانه مفید نیست .

یکی از مشکلات شخصی من در طراحی اینست که طرح ابتکاری دیر به ذهنم می رسد و برای همین درگیری ذهنی زیادی برای هر کار دارم و اینکه زمان زیادی از کار من صرف فکر کردن در مورد طرح گرفته می شود .
نکته مهم دیگر اینست که به سختی  میتوان افرادی یافت که بدانند واقعا برای سایت خود چه امکانات و بستر هایی می خواهند  و کسانی که طرح از پیش تعیین شده ای بتوانند ارائه دهند کم پیدا می شوند .

پس هر وقت میخواهید یک طرح منحصر به فردی داشته باشید سعی کنید فقط به ذهن خود متکی باشید و فقط از الهامات و خلاقیت های درونی خود استفاده کنید تا طرحی خلاقانه و زیبا و یکتا ارائه کنید .


۵. برای کار جدید تلاش کنید

با بهره گیری از تجربیات خود و کارهایی که قبلا صورت گرفته است  میتوانیم به حد و حدود استاندارد زودتر دست یابیم .
اما روند کار طراحی نیز روز به روز در حال تغییر است بنابراین برای ماندگاری بهتر است سعی کنیم متد های جدید و خلاقانه کشف کنیم، هر چند یافتن راه جدید سخت است، اما قول میدهم که همچون سایر کار ها که سختی در اولین قدم است، در امر طراحی نیز این اولین قدم باشد که سخت بنظر آید و پس از آن ذهن شما به کار نو و ایده نو عادت خواهد کرد .


۶. وانمود کنید که نیازی به کد نویسی نیست!

در مورد این جمله که ” طراحان باید بدانند چگونه کد نویسی کنند ” باید به عنوان یک طراح بگویم که درواقع لازم است که طراحان نحوه کد نویسی و نشانه گذاری ها را بدانند .
این امر حداقل در css و HTML  قابل بیان است .
به عنوان مثال وقتی یک طراح می گوید که مجبوریم بخشی از سایت را کد نویسی کنیم این بدین معنیست که طراح در تجربیات خود در طول زمان به این دست یافته که برخی از امور را باید در سایت ها کد نویسی کند؛
مثلا اگر بگوید که قالب PNG در اینترنت اکسپلورر ۶ نمایش داده نمیشود و من نمیتوانم با این نوع از عکس ها کار کنم بدین معنیست که تجربیات این طراح از نحوه کار کردن کد های انواع داده ها بر روی مرورگر ها مطلع است .

در این مورد که مثال زدیم صرفا کد نویسی مرورگر فقط بر روی کار فوتوشاپ و طراحی گرافیک تاثیر می گزارد .
بسیار سخت است که بدانیم در پیاده سازی عناصر گرافیکی، در اسکریپت ها یا HTML و CSS چه نکاتی وجود دارد و بتوانیم بر سازگاری ها و عدم ناسازگاری ها مسلط باشیم .البته این به خودی خود مشکل ساز نیست ، درواقع باید بدانیم که چگونه باید سایت خود را با بهترین کارایی کد نویسی کنیم .

دانستن محدودیت ها کلید موفقیت شما برای ساختن سایتی مفید و کاراست .و اما اگر میخواهید در کمترین وقت ممکن کاری با کیفیت تحویل دهید پیشنهاد من این است که به طراحی گرافیک و فوتوشاپ سایت بیشتر توجه کنید.
اگر میخواهید کاری قدرتمند خلق کنید که واقعا در آن تفاوت با سایر کارها احساس شود باید وقت گذاشت و فکر کرد در غیر اینصورت عدم توجه به نکات ذکر شده در مورد طراحی نو و جدید بهترین راه برای شماست .البته این برای شما برتری نمی آفریند.

البته برای کارهایی که نیاز به خلاقیت دارند یا اینکه بیشتر در دید هستند و سایرین بر آن ها نظارت دارند موقتا برای مدتی وانمود کنید که شما از نحوه کار HTMLو CSS و حتی JAVA چیزی نمی دانید تنها به این دقت داشته باشید که چه چیزی میتواند این کار را ارتقا دهد و در بین سایر کار ها از امتیاز برخوردار کند .

( در کلام ساده تر یعنی کاری به نحوه کد شدن سایت نداشته باشید که مثلا در کجا خوب عمل می کند و در کجا بد .فقط به دید ظاهری عموم توجه داشته باشید )
تنها نکته ای که در مورد توسعه سایت و کارهای پشت صحنه لازم است مد نظر داشته باشید این است که فقط سایت را طوری کد نویسی کنید که برای بیننده ها خوب اجرا شود .توجه به سایر ویژگی ها اهمیت ندارد.


۷. از روش های قدیمی تر استفاده کنید

امروزه طراحان سایت بر این عقیده اند که استفاده از جداول در طرای سایت  بی نظمی خاصی به کار آن ها میبخشد و کیفیت کار را پایین می آورد اما باید بدانیم این یک حقیقت کلی نیست .
باید به این نکته توجه داشته باشیم که هنوز هم استفاده از جداول بهترین راه برای حل برحی مسائل طراحی سایت است و کمک شایانی به ما در طراحی بهینه می کند .
به عنوان مثال برای نمایش داده ها در ظاهر سایت بهتر است از جدول استفاده کنید .این به نمای سایت نظم خاصی می بخشد .

استفاده از جداول امروزه به صورت  حادی از طرف طراحان کنار گذاشته شده است همچنین استفاده از marquees و چراغ های چشمک زن نیز کابوسی برای طراحان شده که به کلی از آن کناره گرفته اند .
پس شناخت راهی در CSS و JAVA برای نشان دادن محتویات جدول ها و عناصر به طور منظم قطعا زمان و فکر زیادی را از شما به هدر می دهد .


۸. از راه های جدید استفاده کنید

عمل تست و اشکال زدایی مرورگر یکی از کارهایی است که امروزه به فراموشی سپرده شده و تقریبا در بین طراحان به هر دلیلی صورت نمیگیرد .
باید توجه داشت که این یک خطر بزرگ است و باید مورد توجه طراحان قرار بگیرد .

از انجا که مرورگر ه و سایر سیستم عامل ها نتیجه کار ما را نشان می دهد ، ظاهرا این آسان به نظر می رسد که بتوانید محدودیت های کار را بررسی کنیم و از سایت اشکال زدایی کنیم.
با توجه به هدف سایت مورد نظر در بین مرورگر ها مقایسات بهینه ای انجام دهید تا بتوانید کارا ترین سایت را طراحی کنید به عنوان مثال اگر وب سایت شما مکانی برای بازی آنلاین  است باید از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده کنید چون از بازی های آنلاین به خوبی پشتیبانی می کند اما اگر می خواهید قابلیت های جدید و به روز توسط سایت نمایش دهید از CSS3 و HTML5 استفاده کنید که نتیجه آخرین تکنولوؤی های روز است.

باید توجه داشت که سازگاری کار ما با مرورگر ها بیشتر به این نکته بر می گردد که بدانیم CSS3 و HTML5 چگونه کار می کنند و قابلیت های آن ها در چیست شما با درک این مشخصات می توانید یک وبسایت کارا و مفید را طوری طراحی کنید که تمام مرورگر ها از آن پشتیبانی کنند.


۹. یک ساختار منحصر بفرد برای کار خود تعیین کنید

تا کنون هرچه بیان شد در مورد استفاده بهینه از فکر و ذهن شماست تا بتوانید کاری منحصر بفرد ارائه دهید اما اگر بازهم دغدغه شما برتری در بین رقباست پیشنهاد ما این است که در طراحی ساختار مشخصی با محدودیت ها و منفعت هایی برای خودتان مد نظر داشته باشید.

این ساختار راهی خوب و کارا برای تولید ایده های منحصر به فرد است. البته همه اینها زمانی مفید است که طرحی ابتکاری داشته باشید طرح ابتکاری است که شما را از دیگران متمایز می کند .مثالی از این طرح ابتکاری اینست که در طرح های خود فقط از ۵ رنگ استفاده گنید و در سایر کارها نیز از این ۵ رنگ استفاده کنید یا اینکه فقط از یک قلم مثل ARIAL استفاده کنید .
این نکات ساده می تواند شما را در بین سایرین متمایز کند .


۱۰. با دیگران همکاری و تبادل نظر داشته باشید

کار کردن با گروهی از طراحان گاها خسته کنند و محدود کننده است اما اگر از نقطه مثبت بدان نگاه کنیم متوجه می شویم که همفکری با سایرین می تواند موجب قوت تحلیل شما شود و بتوانید با مشورت انها ایده های جدید تری خلق کنید، با این حال کار گروهی هم الهام بخش و هم سرگرم کننده است.
قطعا حاصل فکر چند نفر بهتر کاراتر و سریعتر از فکر یک نفر است .در اینصورت حتی می توانید حاصل کار شخص دیگری را اساس و بیس کار جدید خود قرار دهید و از تجربیات او استفاده کنید

نتیجه گیری:
اگر از عناصر بالا در کار های خود استفاده کنیم و نکات آن را مد نظر قرار دهیم چه اتفاقی می افتد :

به صورت تیتر وار حاصل کار شما چنین است :
نتیجه کار شما یک طرح استاندارد می شود.
سایت شما وقت زیادی برای باز شدن و اجرا شدن محتویات از کاربران نخواهد گرفت.
تجربیات شما بیشترین اثر را در کار نهایی خواهد داشت و این به بهبود عملکرد سایت کمک می کند.
می توانید از تجربیات سایر طراحان وو افراد موفق در کار خود استفاده کنید.
در کار طراحی سایت خود هرجا که به کارایی شما کمک میکند از روش های قدیمی استفاده می کنید و هر جا که نیاز به نوآوری دارید که در قدیم مشهود نبوده از تکنولوژی های جدید استفاده می کنید.


بنظر می رسد که ساختن یک وب سایت کارا و زیبا کار سختی است اما بدانید که این کار واقعا امکان پذیر است .
هرچند این نکته ها فقط یک ایده به خودی خود بودند اما در امر طراحی به من بسیار کمک کردند .
توجه داشته باشید که در مدت زمان کم نمیتوانید یک طراح خبره شوید زیرا این مستلزم این است که تلاش کنید فکر کنید و از خود خلاقیت نشان دهید.
اگر این راه ها را طی کنید پس از مدتی بهترین طراح می شود و کارهایتان جزء آن دسته از کارهایی است که خلاقیت کارایی و نوبودن در آن حرف اول را می زند.

منبع : sixrevisions

 

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط