دکتر روحانی از حضور مردم در شبکه های اجتماعی حمایت کرد

رییس‌ جمهوری در چهارمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات:
ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی را حق شهروندان می‌دانیم

افتتاح چندین پروژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق مختلف کشور

همزمان با روز جهانی ارتباطات و با حضور رییس‌ جمهوری چند پروژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق مختلف کشور به بهره‌برداری رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح امروز (شنبه) در مراسم پایانی چهارمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات (فاوا) از طریق ویدئو کنفرانس چندین پروژه مهم در حوزه ارتباطات و فناوری ارتباطات در مناطق مختلف کشور را مورد بهره‌برداری قرار داد.

اتصال ۴۱۰۰ روستا به اینترنت پرسرعت، افزایش ظرفیت مسیر ارتباطی فیبر نوری تهران – اصفهان به میزان ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه با استفاده از تجهیزات ساخت داخل، افزایش ظرفیت ترانزیتی آسیا و اروپا از مسیر ایران به میزان ۱۵۰ گیگا بیت بر ثانیه (۴۰۰ درصد افزایش) به طول ۱۰ هزار کیلومتر و بهره‌برداری از خدمات شبکه ابری توزیع شده میزبانی دیتاسنترهای استانی در هفت استان گلستان، خوزستان، خراسان رضوی، قم، همدان، فارس و کرمان، ۴ پروژه مهم در حوزه ارتباطات، فناوری و اطلاعات بود که به بهره‌برداری رسید.

رییس‌جمهوری با ارتباط ویدئو کنفرانسی با استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، آذربایجان غربی، فارس و کرمان دستور آغاز بهره‌برداری از این پروژه‌ها را صادر کرد.

رییس جمهوری در فرمان آغاز بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت ترانزیتی آسیا و اروپا از مسیر ایران به میزان ۱۵۰ گیگا بیت بر ثانیه گفت: برای دولت تدبیر و امید که یکی از شعارهایش تعامل با جهان بوده فرصت مغتنمی است که ظرفیت ترانزیت آسیا به اروپا از طریق ایران افزایش یافته است و ان شاء الله تا پایان سال نیز بیشتر خواهد شد.

دکتر روحانی همچنین در فرمان آغاز بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت مسیر ارتباطی فیبر نوری تهران – اصفهان به میزان ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه نیز گفت: افزایش ظرفیت ارتباطی مسیر فیبر نوری تهران – اصفهان که به دست اندیشمندان و دانشمندان ایرانی انجام شده موجب افتخار است و این حرکتی در مسیر خودکفایی در فناوری ارتباطات و اطلاعات خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی پیش از ظهر امروز (شنبه) و در اختتامیه چهارمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات (فاوا) با تبریک روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی به خانواده بزرگ ارتباطات و فناوری کشور و جوانانی که در مسیر دستیابی کشور به خودکفایی در این صنعت تلاش می‌کنند، گفت: امروز ارتباطات از سطح منطقه و کشورها خارج شده و در سطح جهانی شاهد شهروندان جدیدی به نام کاربران هستیم که در حقیقت شهروند جامعه جهانی نوین دنیای امروز هستند.

رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز برخلاف گذشته که جهان به سمت دهکده جهانی در حال حرکت بود، به سمت یک خانواده جهانی در حرکت است و گاهی یک شبکه اجتماعی دارای میلیون‌ها کاربر است، گفت: دنیای ارتباطات و اطلاعات، دنیای بسیار پیچیده و عجیبی است؛ مشارکت میلیونی کاربران در بارگذاری، بازدید و ارائه نظر درباره یک مطلب در هر دقیقه در فضای اینترنت به معنای تحولی بزرگ در دنیای ارتباطات امروز است.

دکتر روحانی تصریح کرد: فضای مجازی در عین حالی که مواجهه و تعامل مستقیمی میان افراد ایجاد نمی‌کند، اما آثار کاملا عینی و محسوسی بر جامعه، کشور و حتی در سبک زندگی مردم دارد.

رییس‌جمهوری با اشاره به تبادل سریع اطلاعات میان افراد در اقصی نقاط جهان از طریق اینترنت خاطرنشان کرد: امروز دوران پیام‌های یک‌طرفه به سر آمده و کم‌کم به جایی می‌رسیم که جایگاهی برای استبداد پیام وجود نداشته و پیام‌ها از طریق تریبون‌های یک‌طرفه اعلام نمی‌شود.

رییس‌جمهوری گفت: دنیای ارتباطات و اطلاعات، دنیای عجیب و غریبی است. تنها در گوگل در هر دقیقه، دو میلیون نفر از موتور جستجوی آن استفاده می‌کنند و از سوی دیگر در هر دقیقه، ۳۰ ساعت فیلم وارد یوتیوب می‌شود و یک میلیون و سیصد هزار نفر در همان زمان، فیلم‌های مختلف را می‌بینند و دانلود می‌کنند. در هر دقیقه، دو و نیم میلیون مطلب جدید در فیسبوک ارسال و یک میلیون و هشتصد هزار لایک توسط کاربران زده می‌شود.

رییس‌جمهوری گفت: دولت به دنبال آن است تا از چارچوب توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات، در جهت آزادی عمل و رفاه مردم و صیانت از اخلاق، ارزش‌ها و منافع ملی استفاده کند و در این راستا باید به دانش داخلی تکیه کرده و توانمندی‌ها را روزبه‌روز افزایش دهیم.

5377b4365730a_Rouhani.ir_1393.02.27_WIC-day_14_ZND_7789

دکتر روحانی با بیان اینکه هر پیامی که در دنیا بازتابی وسیع‌تر دارد، قوی‌تر و تأثیرگذارتر است، گفت: دنیای سایبری باید یک فرصت تلقی شود، نه اینکه به گونه‌ای باشد که گویا به‌خاطر اضطرار و ناچاری وارد آن شده‌ایم.

رییس‌ شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه بزرگان تاریخ این کشور از جمله حافظ، سعدی، فردوسی و مولانا فرهنگ ایرانی اسلامی این مرز و بوم را پاس داشته و در دورانی که ابزار مدرن در اختیار آنها نبود، این فرهنگ غنی را به نسل‌های بعد منتقل کردند، تصریح کرد: امروز همه جوانان تحصیل‌کرده و علاقمند به کشور فضا و امکان وسیع و مناسبی در اختیار دارند تا بتوانند از هویت ایرانی – اسلامی دفاع کرده و آن را پاس بدارند.

رییس‌ جمهوری با انتقاد از عدم وجود اعتماد به جوانان در گسترش فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی گفت: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مهمترین دغدغه‌های کشور این بود که با ورود ویدئو، ایمان و هویت جوانان را نمی‌توان حفظ کرد، اما دیدیم که وارد شدن ویدئو نه تنها اثری در ایمان جوانانمان نداشت، بلکه حضور آنها در محافل دینی و مظاهر راهپیمایی‌های انقلابی و مراکز ایمانی قوت پیدا کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز دغدغه گسترش اینترنت، موبایل و کاربران نسل سه و چهار اینترنت بوجود آمده است، گفت: همه باید به نسل جوان کشور اعتماد کنیم چرا که آنها دارای فطرتی پاک بوده و ایران را با همه وجود دوست داشته و به اسلام، خاندان ائمه و اهل بیت عشق می‌ورزند.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که ما امنیت ملی را مدنظر قرار نداده و بخواهیم اسرار ملی را به عنوان گوهر تابناکی که در اختیار داریم، رها کنیم، حتی کشورهای پیشرفته‌ای که در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه فراوانی دارند نیز در زمینه حفظ امنیت ملی خود برنامه‌های سخت‌گیرانه‌ای دارند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مصلحت ما در زمینه سیاسی فقط امنیت و اسرار ملی و در زمینه مسایل اجتماعی، اخلاق عمومی و ارزش‌ها است، ضمن اینکه حق ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی را به عنوان یک حق شهروندی در کشور به رسمیت می‌شناسیم.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه امروز سواد به معنای ورود آسان به جامعه بزرگ اطلاعاتی و اینترنتی است، گفت:‌ توسعه و اقتصاد مقاومتی بدون فناوری‌های نوین از جمله IT و ICT امکان‌پذیر نیست، چرا که این فناوری‌ها در حقیقت پایه‌ای برای توسعه و گسترش دیگر فناوری‌ها و تحقیقات در کشور هستند.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز مفهوم علم، ترویج و تبلیغ در دنیا تغییر کرده است، افزود: در عصر امروز جهانی نمی‌توان بدون استفاده از فضای جامعه جهانی به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی بود.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه در مسیر مقابله با تهاجم فرهنگی باید فعال و شجاع وارد صحنه شد و نباید منزوی و ترسو باشیم، گفت: باید بخش وسیعی از فضای مجازی را دانشجویان، فرهیختگان و جوانان کشور در اختیار گرفته و هویت اسلامی – ایرانی و اسلام رحمانی را به دنیا معرفی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی اضافه کرد: زیبنده نیست که در سال فرهنگ، سپر به دست داشته باشیم و منفعلانه با فناوری برخورد کنیم. اگر تهاجم فرهنگی وجود دارد، که دارد، با شمشیر چوبی نمی توان به مقابله با آن رفت بلکه باید جسورانه و فعالانه با ابزار مدرن رویارو شویم.

دکتر روحانی با بیان اینکه انقلاب عظیم اسلامی در دورانی به پیروزی رسید که به دوران دین‌زدایی معروف بود و شعار دین‌گرایی زمانی از سوی این انقلاب مطرح شد که غرب‌گرایی به عنوان فرهنگ حاکم سیطره یافته بود، گفت: امروز باید بلوک فارسی را در شبکه‌ها و فضای مجازی فعال کنیم، تا بتوانیم، صنعت، کشاورزی و خدمات دانش‌بنیان را به پیش برده و در حوزه فرهنگ اسلام واقعی را به جهانیان معرفی کنیم.

رییس‌جمهوری خاطر نشان کرد: دولت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای عالی مجازی باید زمینه را برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فاوا آماده کنند، چرا که تنها بخش خصوصی است که قادر است این تحول و ظرفیت را ایجاد کند.

دکتر روحانی با اشاره به ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و توانمندی‌های گوناگون حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد اشتغال در کشور، مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به استفاده از این توانمندی‌ها فرا خواند.

رییس‌جمهوری اظهار داشت: امروز دورانی است که باید فضایی آرام‌تر و مطمئن‌تر را ایجاد کرده و امکانات لازم را برای جوانان فراهم کنیم.

دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت توسعه دولت الکترونیک در کشور، گفت: اگر به دنبال کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از اتلاف وقت مردم هستیم، باید در جهت توسعه و گسترش دولت الکترونیک تلاش کنیم.

رییس‌جمهوری با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی جهت ایجاد نهضتی دیجیتالی در کشور به منظور دستیابی به سرعت لازم برای ارائه خدمات به مردم، گفت: ما فناوری را به عنوان پایه ای برای اقتصاد دانش بنیان، فرهنگ و هویت اصیل اسلامی و ایرانی و راهی برای ایجاد اشتغال بویژه برای جوانان تحصیل‌کرده و زمینه‌ای برای ایجاد دولت الکترونیکی می‌خواهیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه بنده به عنوان رییس‌جمهور از شرایط پهنای باند در کشور راضی نیستم، گفت: قرار ما با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که هر چه سریع‌تر نسل سه و چهار و پهنای باند وسیع نه تنها برای منازل و مراکز بازرگانی حتی برای موبایل‌ها را در اختیار کاربران قرار دهیم که در این مسیر باید از ظرفیت بخش خصوصی به بهترین شکل استفاده شود.

رییس‌جمهوری همچنین بر ضرورت استفاده از فناوری در حوزه سلامت و ارائه خدمات درمانی، دارویی و بهداشتی به مردم تأکید کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار باید به دانش داخلی خود تکیه کرده و فضا را برای فعالیت متخصصان کشور مهیا کنیم، گفت: باید تلاش کنیم تا توانمندی‌های کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات روز به روز بیشتر شود.

پیش از سخنان رییس‌جمهوری، واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارشی از عملکرد و آخرین دستاوردها و برنامه‌ریزی‌ها در جهت توسعه فناوری‌های ارتباطاتی و تبادل اطلاعات در کشور ارائه کرد.

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط