مردم در انتظار اینترنت ارزان

پهنای باند اینترنت افزایش و قیمت آن برای شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت پرسرعت کاهش می‌یابد اما مردم بیش از آنکه با مصوبات شاد شوند، چشم به راه اجرای مصوباتند.
فرآیندی که ترسیم شد روال کاری وزارت ارتباطات و در واقع برنامه آن در راستای افزایش و بهبود کیفیت و کاهش قیمت اینترنت ظرف مدت هفت ماه از تغییر و تحولات در بدنه دولت بود.
واعظی نخستین وزیر ارتباطاتی بود که پرده از ضریب اشتراک یک به ۴۰ اینترنت برداشت و با صراحت تمام اعلام کرد: در برخی نقاط کشور این ضریب وجود دارد و برخی شرکت‌ها گمان می‌کنند که همه مشترکان‌شان به صورت هم‌زمان از اینترنت استفاده نمی‌کنند در حالیکه اگر همه روی خط باشند این ضریب محقق می‌شود.
ارتقای زیرساخت شبکه اطلاعات کشور و پهنای باند اینترنت از حدود ۷۰ گیگا بیت بر ثانیه به بیش از ۱۰۰ ظرف کمتر از چند ماه از آغاز فعالیت دولت یازدهم نیز اقدام برجسته‌ای بود که جای بسی خوشحالی دارد، حال بماند که این افزایش ظرفیت ممکن است به چشم مردم و کاربران نیامده باشد و فقط کابل‌های ارتباطی و فیبر کشور آن را مزه کرده باشند.
امروز هم با ابلاغ مصوبه ۱۸۱ کمیسیون تنظیم مقررات به شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت پرسرعت (شرکت‌های دارای پروانه انتقال داده‌‌ها از طریق خطوط کابلی موسوم به ندا (PAP) و شرکت‌‌های مخابرات استانی زیر مجموعه مخابرات ایران،) که قیمت پهنای باند را برای فعالان این حوزه تا ۳۵ درصد کاهش می‌داد، گام عملی این وزارتخانه برای مبارزه با گرانی اینترنت برداشته شد.
وزیر ارتباطات پیش از این وعده ارزان شدن ۲۰ درصدی اینترنت را به مردم داده و گفته بود: جلسات کارشناسی را با نمایندگان شرکت زیرساخت، شرکت مخابرات و شرکت‌های ندا (PAP) داشته‌ایم که در نهایت با کاهش هزینه‌ها موافقت کرده‌اند.
وی همچنین عنوان کرده بود که این نمایندگان با تقلیل سود و افزایش بهره‌وری موافقت کرده و بر این اساس تعرفه حجمی اینترنت ADSL به مقدار ۲۰% کاهش می‌یابد.
حال زمان آن رسیده تا تغییراتی را در اعداد و ارقام تعرفه‌های پرداختی مشترکان اینترنت پرسرعت در کشور شاهد باشیم و ببینیم که آیا شرکت‌های ارائه کننده خدمات اینترنت پرسرعت که امتیازی ویژه از کمیسیون تنظیم مقررات دریافت کرده‌اند حاضر به انجام وظیفه و تکریم کاربران اینترنت ایران می‌شوند یا خیر.
البته باید گفت پیگیری یک تنه وزیر ارتباطات در مباحث مربوط به پهنای باند و ظرفیت اینترنت، این توقع را در مردم ایجاد کرد که حداقل زمان دقیقی از اجرایی شدن مصوبات کمیسیون اعلام شود تا بعد از گذشت مدت زمانی طولانی شاهد به تعویق افتادن موضوعات اجرایی یا خاک خوردن مصوبات نباشیم.
توقع دیگر هم این است که منافع مردم جدی تلقی شود زیرا تجربه نشان داده بخش خصوصی اصولا باید بیش از سایر بخش‌ها به فکر مردم باشد اما بودند بازیگرانی که در نبود فضای نظارتی، قادر به تصمیم‌گیری میان منافع خود و مردم نشدند و در نهایت نارضایتی به اوج خود رسیده است.
لذا همین بس که با ارزان شدن ۳۵ درصدی تعرفه پهنای باند اینترنت برای شرکت‌های ارائه خدمات اینترنتی، مردم توقع دارند سرویس‌های آن‌ها نیز نه به اندازه ۳۵ درصد بلکه طبق وعده قبلی مسئولان، حداقل کاهشی ۲۰ درصدی داشته باشد.
قاطعیت واعظی این نوید را می‌دهد که تا پایان سالجاری، نرخ اشتراک‌های بیش از حد مجاز نیز شکسته شده و تمامی سرویس‌های این بستر با نرخ یک به هشت ارائه شود زیرا پیش از این گفته بود: گام بعدی اقدامات این کمیسیون پیگیری افزایش سرعت و ارتقاء کیفیت و ارائه خدمت به مردم عزیزمان است که امیدواریم با پیگیری سازمان تنظیم مقررات و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی با رعایت اشتراک ۱ به ۸ ، بخشی از مشکلات فعلی مرتفع گردد.
اما آقای وزیر از ما نشنیده بگیرید، بعد از رسوا شدن عده‌ای در این فاجعه (اشتراک یک به ۴۰) گویا عده‌ دیگری راه جدید دور زدن را آموخته‌اند و بر این اساس کیفیت سرویس‌هایی که در گذشته خوب بود، هم‌اکنون وخیم است.
مجید هدایتی نسب – خبرگزاری تسنیم

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط