چرا وب سایت‌ها یکی در میان باز می‌شود؟

در هفته‌های اخیر سایت‌های اینترنتی چه ایرانی و چه خارجی یک خط در میان باز نمی‌شوند و یا بعد از چند بار کلیک باز می‌شوند؟
خبرآنلاین- اگرچه رسم بر این است که دستگاه‌های مسوول در عرصه اینترنت کشور اطلاعات چندانی از اختلال‌های احتمالی منتشر نمی‌کنند اما در این میان چند تئوری مطرح است:
۱- بعد از هک شبکه و سیستم توزیع نام‌های اینترنتی Network solutions و شبکه‌های اصلی اینترنت توسط گروهی به نام KDMS Team این اختلال افزایش پیدا کرده است. (بحث کشف حفره روی DNS و ‌هایجک کردن DNS)
با کشف حفره روی DNS یا همان تبدیل نام سایت‌ها به اعداد و ارقام بیم آن می‌رود که کل نام‌های اینترنتی آسیب‌پذیر شده و مشکل در سطح بین‌المللی وسیع‌تر خواهد شد. سایت الکسا، ضدویروس AVG و وب‌ دات کام و حالا نیز گوگل در مالزی با حملات سایبری در چند روز اخیر از طریق ‌هایجک شدن DNS آسیب‌پذیر شده‌اند.
۲- گوگل با راه‌اندازی پروتکل‌ها و سرویس‌های جدید خود، دچار اختلال در اینترنت شده و کاربران با پیغام اختلال در مرورگرهای مختلف مواجه می‌شوند.
۳- برخی نیز معتقدند راه‌اندازی سیستم جدید فیلترینگ در ایران، برای کاربران ایرانی، اختلال‌های بازنشدن سایت‌ها را چند برابر
کرده است.
۴- یکی دیگر از احتمالات به بحث تلاش برای جداسازی شبکه ملی از اینترنت در ایران و قطع و وصل شدن‌ها در سطح کلان و ملی باعث قاطی کردن سرورهای DNS و “سرورها و فایروال‌های جدا کننده” در سطح ملی بازمی‌گردد.
هر کدام از این تئوری‌ها برای خود داستانی جداگانه دارند، اما آنچه در نتیجه امر مشاهده می‌شود اینکه کاربر ایرانی با Packet lost و کندی بیشتر و ندیدن سایت‌ها (چه داخلی و خارجی) دچار زحمت چند برابری شده‌اند.
فناوران– امید می‌رود مسوولان امر با توجه به مشکلاتی که این روزها در فضای اینترنتی ایرانی برای اکثر کاربران ملموس و مشهود است،‌ توضیحات لازم را ارایه دهند.

درباره نویسنده

"وب مثبت" فعالیت خود را از سال 91 آغاز کرد... شما در "وب مثبت" شاهد محتوای مرتبط با وب، شامل "آموزش اصول طراحی و مدیریت وب سایت" و همچنین "آخرین اخبار و حاشیه های دنیای وب" خواهید بود. WebMosbat.IR را به یاد داشته باشید...

نوشته های مرتبط